| Daddyy a întrebat:

Hei.Ziceti-mi si mie cum se formeaza verbele regulate si neregulate in limba engleza. big grin stiu ca la regulate e ceva ce ED si la alealante se schimba forma sau asa ceva... [FUNDA]

4 răspunsuri:
| whatevernvm a răspuns:

Cum sa se formeze? La ce timp? ed e la trecut.dar trebuia sa specifici.

| dannyel86 a răspuns:

Verbele neregulate au forme care trebuie invatate pe de rost. Nu stiu daca exista vreo regula de formare (ca cele obisnuite cu "ed", precum spui).
Uite o lista cu verbe neregulate:
http://www.englishpage.com/irregularverbs/irregularverbs.html

| Crazydyana a răspuns:

Pai da la cele regulate se pune d/ed la sfarsitul lor iar la cele neregulate trebuiesc invatate toate formele lor ele nu au un mod de formare succes la inavatathappy

| Banu_Sebi_1995 a răspuns:

Asta stiu si eu de la scoala deci la cele regulate le bagi la sfarsitul cuvantului ed sau d (daca cuvantul are e la sfarsit) exemplu : play-played si la cele neregulate i se schimba forma pe acestea trebuie sa le inveti pentru ca sunt peste 200 si cam toate se schimba dar sunt si excepti