| R0011 a întrebat:

Care este rolul utilizarii cratimei in structura ""Ce-i de facut""? Multumesc si funda.:*

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Aici, cratima are rol fonetic, întrucat se elimină un sunet. In cazul tău se elimină vocala "Î". Totodata se modifica si numarul de silabe si se pronunta intr-o singura silaba "ce-i " =o silabă

2 răspunsuri:
| KimEunHee a răspuns:

Cratima leaga pronumele relativ "ce" de verbul "-i". Cele doua cuvinte se pronunta intr-o singura silaba. Rolul cratimei este de a marca rapiditatea in vorbire. Dar daca este dintr-o poezie, poate avea si rolul de a pastra ritmul si masura versului. Sper ca te-am ajutat.

| didi2802 a răspuns:

Tine locul unei vocale si leaga doua cuvinte."Ce este/e" devine "Ce-i".