| Antoniia a întrebat:

Heii TPU! happy
Mai tineti minte exercitiile acelea la matematica cu multimea numerelor? Eu le'am uitat si nu le mai gasesc pe nicaieri! Era ceva de genul asta: MULTIMEA24 : M24∩M18 de exemplu...
Va rog sa ma ajutati cu acest gen de exercitiu! puppy dog eyes CINE IMI SPUNE CUM SA REZOLV ASTA PRIMESTE FUNDA NEGRESIT! happy

5 răspunsuri:
| Antoniia explică:

Aaa da si acelea cu : "cel mai mic element al multimii acesteia"? Ca de fapt la acestea se refera intrebarea

| xAnda a răspuns:

Nu prea am inteles intrebarea dar totusi o sa incerc sa iti raspund

M24∩M18 inseamna Multimea 24 intersectata cu multimea 18. Asta inseamna ca pentru a afla intersectia celor doua multimi trebuie sa vezi elementele lor comune. Sa zicem ca ai
M24={1,3,5,7}
M18={3,4,5,6}
Intersectia celor doua este M24∩M18 care este multimea alcatuita din elementele {3, 5}.
Cel mai mic element al M24∩M18 este, evident, 3.

Sper ca te-am lamurit.

| Antoniia explică (pentru xAnda):

Ai spus foarte bine! Dar, eu ziceam de ceva de genu cand nu ne zice ce este in multime....doar arata multimea.
Care este cel mai mic element al multimilor M24∩M18.
Asta nu inteleg ca nu imi da elementele si ma intreaba care este cel mai mic :-s

| xAnda a răspuns (pentru Antoniia):

Pai sunt si notatiile alea specifice...M e formata din ce fel de numere? naturale?
daca sunt naturale, atunci M24 e multimea numerelor naturale de la 0 la 24 iar M18 e de la 0 la 18 - cred! si atunci cel mai mic element al intersectiei ar fi 0.
Acum nu stiu altfel cum sa o iau. Daca ai o cerinta mai concreta poate te-as putea ajuta mai mult...

| Antoniia explică (pentru xAnda):

Cerinta este asa: "Care este cel mai mic element al multimii M24∩M18?" Exact asa si nu o inteleg daca nu imi da numerele care fac parte din multime! sad