| anonim_4396 a întrebat:

HellohappyAm nevoie urgent de raspunsurile voastre, pentru o tema la religie.Credeti in existenta lui Dumnezeu? Credeti ca El v-a creat, ca El va ajuta zi de zi, sau credeti ca suntem guvernati de o alta putere? Primul raspuns sincer primeste funda.happyMultumesc!:*

Răspuns Câştigător
| Ioana_9340 a răspuns:

El ne ajuta zi de zi pentru ca nu cred ci sunt sigura ca El a creat lumea!

5 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Raspunde singur/a la aceste intrebari conform propriilor tale convingeri/pareri --- tema nu vizeaza un sondaj( parerea altora!) ci, propria-ti parere!

| Zangetsu a răspuns:

E o intrebare capcana, daca ii spui la profesor ca nu exista dumnezeu s-ar putea sa se supere pe tine.

| Christel a răspuns:

Dumnezey există într-adevăr, dar unii oameni încearcă să denatureze acest adevăr făcând păcate(urmărirea și încrederea în horoscop, mersul la vrăjitoare sau chiar ghicirea de unul singur în ceai, cafea etc., drăcuiturile și înjurăturile, actul sexual fără cununie religioasă și multe altele). Însă, dacă noi avem credință nestrămutată în El, în Tatăl nostru, în Iisus Hristos și în Sfântul Duh în același timp(toți trei sunt același lucru, și nu trei Dumnezei), El ne ajută să trecem peste obstacolele de zi cu zi și ne poate chiar vindeca bolile atât trupești, cât și sufletești; acest lucru fiind posibil doar dacă noi credem puternic în El și dacă îi demonstrăm că merităm să ne ajute, pe scurt, dacă îi facem voie.De exemplu, dacă noi nu muncim El nu ne dă bani pentru că săvârșim păcatul leneviei, ceea ce nu-i place Tatălui nostru.
Aici ai mai multe păcate și cum pot fi ele iertate: http://biserica.org/ro/viataduhovniceasca/ghidpastoral/ghid.htm

| iepuras_2362 a răspuns:

Dumnezeu exista fiindca el ne creat pe noi si lumea intreaca si daca ne vom ruga din suflet el ne ajuta zi de zi imi dai fundca te rog frumos?

| WhiteChocolate a răspuns:

Multumesc tuturor! Scuze, iepuras_2362, dar am dat funda deja primului raspuns.