| Evelinn a întrebat:

Hello!

Anul acesta termin clasa a 12a la profil de Matematica - Informatica, informatica intensiv si ma gandesc inca de pe acum la o facultate pe care sa o urmez. Trebuie sa recunosc ca nu prea "imbratisez cu drag " matematica si fizica.

Pana acum m-am orientat spre universitati din Bucuresti si anume UMF Carol Davila, Facultatea de Inginerie Medicala si cea de Automatica si Calculatoare.

As vrea sa intreb pe cei care au intrat anul acesta la una dintre ele sau care sunt stundenti ale acestor facultati, ce sfaturi imi dati?

Am o pasiune spre latura anatomiei medicinei, dar sunt constienta ca este un drum destul de lung si "anevoios".

Multumesc anticipat pentru raspunsuri! happy

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Exclude ingineria medicala--- este o specializare "hibrid"( intre politehnica si medicina) nascuta si mentinuta de universitati, probabil, din cu totul alte motive decat cererea de pe piata joburilor.De aparatura medicala se poate ocupa si un inginer electronist!
Alfel spus, facultatea "produce " mai mult decat se cere pe piata(de ani de zile, universitatile mentin cifre de scolarizare prea mari via a vis de capacitatea de absorbtie a pietei). Mai mult, Romania nu are o industrie dezvoltata in productia de aparatura medicala ---poate, in productia de proteze!

Din cate stiu, absolventii specializarii isi gasesc joburi ( daca au noroc!) la firmele care vand aparatura medicala din import(consultanta, service, vanzari)--- prea putini au norocul sa fie angajati in clinici, spitale sau in industrie.