| Ninussu a întrebat:

Hello. Ce inseamna psihopedagogie speciala? Este o facultate in cadrul universitatii uaic Iasi si as vrea sa stiu despre ce e vorba. ma poate ajuta cineva care are cunostinte in domeniu? merci anticipat!

4 răspunsuri:
| Delicacy a răspuns:

Psihopedagogia specială este o ştiinţă care se ocupă cu identificarea, exersarea şi promovarea mijloacelor şi metodelor de învăţământ specifice care ajută la integrarea socială a persoanelor cu dezabilităţi. Există de asemenea şi ore de practică, pe care le vei face în şcolile speciale. Dacă îţi place, nu este greu.

P.S.Şi eu studiez disciplina aceasta.

| RefinedStrings a răspuns:

Psihopedagogia (speciala) se refera la pedagogia pentru oameni cu nevoi speciale si dezabilitati. Aceasta este de fapt termenul pentru: cursuri prin care se dezvolta profesori pentru oameni cu handicap.

| Elenuca3567 a răspuns:

Un pshiopedagog va preda sau se va ocupa in special de persoanele sau copii cu probleme. Desi cred ca se pot gasi si in scolile/gradinitele normale. Uite un link unde poti citi mai mult http://autismro.wordpress.com/2008/05/12/psihopedagogia-speciala/

| Allexinno1988 a răspuns:

PSIHOPEDAGOGÍE s. f. Aplicarea metodelor psihologiei experimentale în pedagogie. – Din fr. psychopédagogie.
Sursa: DEX '98 (1998) | Adăugată de oprocopiuc | Semnalează o greșeală | Permalink