| BiancaDRox a întrebat:

Hello!
Cine stie ce trebuie invatat pentru simulare de bac la istorie, clasa a XI-a?
Profesorul meu de istorie nu ne-a prea dat indicatii in ceea ce priveste simulare. Ne-a spus sa citim primele 5 capitole din carte, dar cartea e cam veche...

Răspuns Câştigător
| FollowTheLight a răspuns:

Avem asa:
I. Uniunea Europeana (premisele aparitiei UE)
Etapele constituirii
Politici ale UE
Institutii ale UE
Fondatori
Avantaje si dezavantaje ale integrarii.
II. Cultura romana-cultura europeana
Reprezentanti
Curente culturale din sec xx
III. Migratii in lumea contemporana
IV.Viata publica si viata privata (presa, familia)
V.Statul si politica, forme de organizare statala, idei si regimuri politice.
-Monarhie, republica
-Regimuri democratice-regimuri totalitare.
Romania de la statul totalitar la statul de drept (regimul lui Gheorghe Gheorghiu Dej, regimul lui Nicolae Ceausescu)
Mie asta mi-a dat profa mea sa invatam.e cam mult dar sunt toate in programa. Succes :*

| BiancaDRox explică (pentru FollowTheLight):

Multumeeeesc! :* Succes si tie :*

2 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

"POPOARE ŞI SPAŢII ISTORICE
 Europa şi lumea în secolul XX
Probleme de atins: Europa contemporană (unitate, diversitate,
integrare); Cultura română – cultură europeană; România şi Europa în
secolul al XX-lea
OAMENII, SOCIETATEA ŞI LUMEA IDEILOR
 Economie şi societate în lumea postbelică
Probleme de atins: Ocupaţii şi statute profesionale; Viaţa privată şi
viaţa publică; Economie rurală – economie urbană în România.
 Ştiinţa şi societatea
Probleme de atins: Impactul tehnologiei asupra vieţii cotidiene şi a
mediului; Noile tehnologii şi timpul liber.
STATUL ŞI POLITICA
 Statele în perioada contemporană
Probleme de atins: Forme de organizare statală; Idei şi regimuri politice.
Notă:
Conținuturile de mai sus fac parte din Programa școlară pentru istorie -
clasa a XI-a, fără a fi incluse în programa pentru examenul de
bacalaureat național.
Competențele evaluate sunt cele prevăzute în programa pentru
examenul de bacalaureat național, formate/dezvoltate până la data
susținerii simulării." - SURSA = Anexa 3 - vezi Programa pentru Simulare la linkul :
edu.ro/index.php?module=uploads&func=download&fileId=18806

Toate cele bune.