| DenissaDenii a întrebat:

Heloo!
Maine dau teza la mate clasa 6 sem 2 cine imi poate da niste modele de teza?
Inafara de www.didactic.ro

1 răspuns:
| PersoanaCuCareVorbesti a răspuns:

Lucrare scrisă la matematică
pe semestrul al II-lea
Clasa a VI-a

1. Calculaţi:
a) –5 – 8 +(13 – 24) • (–10 )=
b) (–7+3 )•[(3 – 9 +10): (25 – 27)]=

2. O echipă formată din 4 muncitori termină o lucrare în 10 zile. În câte zile va termina aceeaşi lucrare o echipă formată din 5 muncitori? (Norma zilnică este aceeaşi).

3. Rezolvaţi în mulţimea numerelor întregi:
a) 7(1 – x)+21=14;
b) 1 – 9x+5(2x – 3) ≤ – 19.

4. Completaţi spaţiile libere:
a) Două drepte concurente care formează un unghi drept se numesc drepte ……………………
b) Lungimea medianei corespunzătoare ipotenuzei unui triunghi dreptunghic este …………………………
c) Dacă diagonalele unui paralelogram sunt perpendiculare atunci el este …………………….

5. În Δ ABC dreptunghic cu m( A) =90 º avem AB= 4 cm şi m(B)= 60º.
a) Calculaţi m(C).
b) Determinaţi lungimea laturii [BC].
c) Dacă P є [BC], astfel încât [BP]≡[PC], demonstraţi că Δ ABP este echilateral.

ceva de genu asta ne-a dat si noua azi la teza asa ca SUCCES!