| minime3 a întrebat:

Help! Cu ce sa incep daca vreau sa citesc filosofie? Ceva mai usor si apoi sa trec la nivelul urmator...deci, care ar fi etapele? Multumesc!

7 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nu exista nivele, incepe cu Camus și filozofia lui despre absurd apoi vezi de budism pentru a înțelege suferință, vezi și de Socrate

| minrest a răspuns:

Nu stiu de ce nu te iau unii in serios. Daca omul vrea sa citeasca filozofie, ce rost are sa ii recomanzi beletristica? Chiar daca e vorba de marii scriitori, cum ti-au recomandat colegii. Sau Biblia? Oare ce or fi intelegand pocaitii si alti bigoti din Biblie, daca ei nu citesc si alte carti? Dar nu e nimic, au bifat o marturisire, s-au pus bine cu necunoscutul. Eu am citit prima data o carte de Kant, Prolegomene la orice metafizica viitoare. Pot sa spun ca m-a captivat. Tu incearca, vezi daca iti place. Mergi dupa placere! Ia o carte, citeste macar primele doua capitole; daca iti place, citeste-o toata.

Răspuns utilizator avertizat
| mODIN a răspuns:

Daca inca mai ai nevoie de un raspuns, sunt bucuros sa ti-l ofer big grin

Daca vrei sa citesti filosofie doar pentru cultura generala, cred ca orice carte introductiva sau chiar Wikipedia iti vor fi de ajuns.

In general oamenii nu citesc "filosofie" propriu zis, ci devin interesati de un domeniu, sau de o problema, sau de un stil de gandire specific. Te intereseaza etica? Metafizica? Filosofia politica? Postmodernismul?

Daca chiar nici asta nu stii, ai mai avea doua variante (presupunand ca filosofia vestica e ce te intereseaza, totusi): ori incepi de la cei mai recenti, si mergi inapoi in trecut sa le descoperi originile in gandire, ori pornesti de la cei vechi si urmaresti evolutia gandirii cronologic.

Eu ti-as sugera, sincer, sa mergi cu prima varianta. Uita-te eventual la dezbaterea dintre Zizek si Peterson, asta e ceva ce a avut loc acum vreo 5 ani, si in functie de referintele pe care le auzi, te interesezi dupa mai departe la cine se refer. O sa auzi ca zic de Marx, Hegel, Lacan, Jung etc. Studiaza-i pe astia dupa ce termini cu dezbaterea lor. Asta e doar un exemplu de cum ai putea incepe, dar cred ca e unul de actualitate. Plus ca si Zizek si Peterson sunt foarte influenti in lume la momentul actual.

| Darius50boss a răspuns:

Mai bine citești Biblia

| healerdx7 a răspuns:

Biblia e primul pas.

| alisa201921 a răspuns:

Încearcă sa citesti clasicele : Kafka, Dostoevski, Edgar Allan Poe
Și după ce te mai aprofundezi un pic poți sa citesti Nietzsche, Socrate, Aristotel, Kant