| Cryo_4565 a întrebat:

Help!sad Un coleg la scoala care ma uraste a mintit pe o colega ca am injurat-o dar nu am facut niciodata asta sad acum ea e suparata pe mine si clasa il crede pe ala care a mintit, in afara de cativa care imi iau apararea.Maine am dirigentie si mi-e frica sa nu am probleme cu diriginta si cu parintii crying( ce sa fac?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Minciuna are picioare scurte. Adevarul va iesi la iveala. Daca tu ai fost corect/a, spui cum au stat lucrurile si nu ai de ce sa te temi. Am avut si eu o experienta neplacuta de genul (acum vreo 25 de ani), insa cu o profesoara. Mi-am spus parerea, diriginta a facut "investigatii". Nu m-a condamnat dinainte. Cand a aflat ca am avut eu dreptate ca si elev nu s-a sfiit sa mi-o dea. Profesoara in cauza (de chimie), a dat-o la intors. Oricum adevarul a iesit la suprafata. Iti doresc succes si sa ne spui cum au decurs "ostilitatile". Iti sugerez sa fii calm in momentul in care vorbesti, sa te referi strict la situatie fara sa aduci alte elemente in discutie. (adica discutii de genul: dar si x a facut asa si asa). Inca o data, bafta!

| Cryo_4565 explică (pentru anonim_4396):

Mersi mult, sper ca in cele din urma sa ma creada diriginta...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Cryo_4565):

Daca e femeie de treaba si corecta va face dreptate. Daca e una care umbla cu linguseli o sa se dea de partea celor "tari". Important e sa ramai pe pozitie. Fata de tine, in primul rand, vei castiga o mare victorie. Adevarul pe care il stii si il respecti, nu ti-l poate lua nimeni. E drept, ca nu e simplu sa fi acuzat pe nedrept si sa suporti ostilitatile mai multor persoane. Insa, in viata, vei vedea ca e important sa fi drept fata de tine si fata de ceilalti ca sa "te poti privi linistit in oglinda". Daca te ajuta, iti mai relatez o situatie. Lucram intr-o institutie bugetara. Eram singur pe postul meu si faceam prelucram datele furnizate de 125 de oameni. La un moment dat a venit o prietena la catarama a directoarei sa-i fac o situatie, care era munca ei. Desi era mai in varsta decat mine si stiam ca taie frunze la caini pe un salariu dublu decat al meu, am intrebat-o politicos si cu calm: ea pentru ce primeste salariul? I-am spus ca e munca ei si trebuie sa si-o faca. Daca vrea o confruntare de date cu mine, nu e o problema, insa munca ei eu nu i-o fac. Iti dai seama ca s-a dus la directoare cu o falca in cer si cu alta in pamant. Aia l-a chemat pe seful meu si a urlat vreo 2 ore de s-a auzit peste 2 birouri, dar n-a indraznit sa ma cheme direct. In final, ideea era ca trebuia sa-si apere cumva prietena insa stia ca eu imi fac treaba si ca prietena ei freaca menta. A facut circul de ochii lumii. Oricum, pe mine m-a lasat rece. Ideea e ca nu conteaza cine e cel din fata ta. Daca ai dreptate, sustine-ti punctul de vedere cu calm si bun simt. Asteptam vesti de la tine.

7 răspunsuri:
| Wehrmacht a răspuns:

Spui ce ai patit la dirigentie.Ii spui dirigintei sa faca ceva cu ala ca altfel te ocupi tu personal de el. Ceartate cu el, si inregistreaza cand te injura cu ceva si spune-i dirigintei ca tea injura in fiecare zi cand vi la scl. Daca nu face nimic cu el, potolestel tu.

| bya2011 a răspuns:

Pai spune`le tuturor adevarul, zi-le ca acel coleg nu te suporta si ca de aceea minte, ca tu nu ai fi injurat acea colega fara motiv.sad:X funndaaaaa?tongue

| Cryo_4565 explică (pentru bya2011):

Dar nimeni nu ma crede sad

| bya2011 a răspuns (pentru Cryo_4565):

sad aiurea situatie.sad pai cat timp el nu poate dovedi, nimeni nu te poate acuza :*:*:* nici el nu are dovezi :* e cuvantul lui in potriva cuvantului tau :* spune`i colegei(doar colegei) ca o consderi o fata cool sau de treaba si ca niciodata nu ai fii injuratoo :X si spune`i asta de mai multe ori :*:*:*:**:*:*:*:*:* va intelege ea :* si dirigintei spune-i acelasi lucru :X succes :X si nu`ti fa griji ca nu te crede nimeni, oh go on nici pe el nu il cred, nu ai dovezi ca nu ai facut`o? nici e nu are :X:X:X:X

| szibis1999 a răspuns:

Incearca sa o convigi pe colega ca nu ai injurat-o. daca nu merge spune-i doamnei diriginte inainte de ora.alte intrebari mesz_szilvia