| OnlyHope a întrebat:

Hey! Am aflat si eu notele de la evaluarile nationale de la scoala mea, ca pe net tot nu le-am gasit. Voi ce note ati luat? Sunteti multumiti?

8 răspunsuri:
| Sonnia a răspuns:

9,80 la matematica si de nota asta sunt multumita, pentru ca stiu ca am avut o greseala. Insa nota de la romana, 9, 80, nu ma multumeste... Stiu ca am facut mai mult si mai bine, de 4 ani iau premii la olimpiada de romana. Insa cine stie ce profesor mi-a cazut la corectat si nah... Asta e!

| SameMistake a răspuns:

Hei!:-)
Scriu in numele verisoarei mele, care a terminat clasa a VIII-a. A luat 8, 40 la romana si 8, 80 la matematica. Ideea este in felul urmator: Ea a fost in toti anii astia cea mai buna la limba romana, nu avea niciun 9, numai 10, 10 in teze, 9, 60 si 9, 90 a luat la simularile la limba romana pe care le-a dat, totul era clar. Cand ne-a povestit de evaluarea nationala totul era limpede: facuse totul perfect (putea sa ii scada doar la compuneri), iar la un exercitiu scrisese exact cum scria in barem, insa nu a fost sigura pe ea si a taiat, apoi a scris gresit. Cu toate astea, avea sa ia 9, 40, si eventual daca ii depuncta la compuneri(desi le-a facut doarte ok!) avea sa ia cam 9.
La matematica, si aici era destul de clar. La toate simularile lua cel mult 8. Nu ii place deloc matematica, nu prea a facut multe exercitii anul acesta, nu a invatat formulele la perfectie, in oral aveam numai 6, 7, maxim 8, si anul acesta a avut 7, 50 in teza.
Deci cu totii eram foarte siguri ca avea sa ia nota mult mai mare la romana decat la matematica. Ceea ce astazi a vazut pe afisele din curtea scolii, ne-a lasat pe toti fara cuvinte. Va spun foarte sincer ca este si era CEA MAI BUNA din clasa(desi mai erau elevi buni) la limba romana!
Datorita problemelor personale pentru ea si parintii ei ce au intervenit chiar astazi. nu au putut depune contestatie. In orice caz, evaluatorii au fost sub orice critica. Am facut corectarea dupa barem la matematica si i-ar fi iesit 8, 00, iar la romana mai mult de 9.
In fine, acum asta e. are media 5-8 foarte mare si nu ne mai facem probleme.

| Artemesia a răspuns:

Si mie mi se pare ceva ciudat la nota mea de la romana.
Ma asteptam la o nota peste 9, 50, chiar 10, dar am luat 9, 20. De ce? Intrebarea asta mi-o tot pun. Nu am vrut sa depun contestatie, caci oricum am cea mai mare medie de admitere din scoala mea si la romana toti ceilalti din scoala au facut mai putin decat mine.
Deci credeti ca e in regula daca n-am depus contestatie?

| Mihaela a răspuns:

Hei. Exact aceeasi intrebare am pus-o si eu.
Nu sunt multumita, pentru ca la romana de la 9.70 am laut 8.80, iar de la matematica, unde m-am verificat dupa barem, si trebuia sa iau 8.80 am luat 7.90. Am plans incontinuu de cand am venit de la scoala, dar m-am gandit ca nu are rost sa depun contestatie, eu stiu cat am stiut si cat meritam. Doar ca. e prea nedrept.
Tu ce nota ai luat? Esi multumit\a?
Numai bine!

| OnlyHope explică:

Mie mi-a zis o profesoara de romana corectoare ca lucrarile au fost evaluate la sange, foarte dur si ca oricum n-are ce sa-ti mai scada daca depui contestatie. Cel putin la Bucuresti.
Cat vine vorba despre mine, sunt foarte fericita. La romana am luat 9, 85, iar la mate 8, 55, mai ales atata timp cat nu ma asteptam la atat, eu, mai ales ca sunt o persoana destul de pesimista, mi-am calulat notele la modul cel mai dur, iar azi la scoala am avut parte de o surpriza placuta. Sper sa ajungeti toti la ce licee va doriti!

| mih5a a răspuns:

Eu am luat 8.65 la mate si 9.5 la romana si sunt multumita aproximativ.Nu-i nimic, asta imi da ambitie sa fac mai mult.Tu cat ai luat?

| Alex892 a răspuns:

93 pct la mate si 80 pct la romana la mate sunt multumit dar la romana nu...

| Wissy a răspuns:

La mate ma asteptam sa iau 8. dar la romana nu ma asteptam sa iau 8.60 sincer...Eu ma stiam destul de buna la romana.mediile mele si doar de 9 si 10.Nu stiu cum in simulare am luat 9.45 si puteam si mai mult ca am gresit la o tampenie.si acum am luat asa...am depus contestatie dar imi e tare frica sa nu-mi mai scada.da la cat o scazut ma intreb de unde sa mai scada.