| Bianca996 a întrebat:

Hey! Am si eu o dilema.Ce sa aleg : Politehnica sau Unibuc-facultatea de matematica si informatica? mie imi place si matematica si informatica,dar nu stau bine cu fizica(care stiu ca se da la admitere la poli,nu?). Daca s-ar da fizica doar la admitere,nu ar fi o problema,ca o sa fac meditatii si o sa ma descurc, dar as vrea sa stiu daca imi trebuie si mai departe.

Si inca ceva: eu as opta pentru bac-ul la bio, deoarece mi se pare cel mai simplu(nu am probleme cu invatatul, sa nu retin sau chestii de genu'), dar nu are legatura cu ce vreau sa fac mai departe. Ar trebui sa il dau la info sau la altceva?

Ce m-ati sfatui? Vreau pareri happy

Răspuns Câştigător
| PяĬɔhĬηĐεℓ a răspuns:

Salut Bianca! Eu cred si te sfatuiesc sa faci Mate-Info.Cu cat totul e mai greu cu atat e mai mutl de munca.E mai mult de munca intr-adevar dar asta nu schimba nimic. Ceea ce schimba totul depinde de tine.Cea mai de pret calitate la un om poate fi AMBITIA. Daca tu ai ambitie iti plac provocarile.Intr-un fel depinde de personalitatea ta.Ai ambitie?-Mate - Info.Nu ai?-Polithenica. Fratele meu a facut mate-info si e foarte frumoasa.Crede-ma e foarte interesanta si ca sa zic asa plina de provocari dificile care de-a lungul timpului devin usoare. Daca te inveti cu lucruri grele de acum in viata iti va fi foarte usor.Bafta!

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

La poli nu e obligatoriu examenu la fizica. Poti alege sa dai info sau doar mate (cel putin la facultatea din Iasi nu. Nu stiu daca si la Bucuresti e la fel). La automatica si calc se face un semestru de fizica si se face doar fizica de bazam nu e nimic complicat.

Mi se pare o prostie sa dai la bio bacul. Inseamna un obiect la care trebuie sa inveti in plus si sa nu te ajute cu nimic. Da la info daca vrei sa continui cu o facultate de profil.

| rmd90 a răspuns:

In cazul in care vrei sa te pregatesti pentru examenul de admitere la UPB este bine sa lucrezi de pe aceste culegeri: www.culegeriadmitere.ro