| Child a întrebat:

Hey! Am si eu o intrebare! Imi puteti spune cateva lucruri despre importanta hartii? De ce este ea importanta?...

3 răspunsuri:
| noSUno a răspuns:

Hirtia este un produs industrial, obtinut prin impislirea materialelor fibroase si care se prezinta sub forma de foi (coli) si benzi (bobine si suluri). Pasta de hirtie fiind un amestec de materiale fibroase (celuloza, pasta de cirpe, pasta de maculatura, bumbac, lina etc.)si materiale de origine minerala (substante insolubile in apa, de culoare alba, cum ar fi caolina, sulfatul de bariu etc.). Se mai adauga, in compozitia hirtiei, materiale de incleiere si de colorare.Hirtia este complexa din punct de vedere fizic si chimic. Pentru a oferi rezultate optime, hirtia folosita in sistemul de imprimare trebuie sa respecte anumite caracteristici. Unele dintre acestea pot fi determinate sau cel putin estimate de catre utilizator; altele nu pot fi determinate cu usurinta decit bazindu-se pe capacitatea furnizorului care ofera hirtia de care are nevoie sistemul dvs. de imprimare.O coala de hirtie este definita prin greutate, tip si grad de luminozitate. Greutatea hirtiei este in general exprimata in grame pe m2 (g/m2), ceea ce face posibila compararea a doua coli chiar daca cele doua sunt de tip diferit. Existe mai multe feluri de hirtie:Hirtie autocopianta,Hirtie de calc,Hirtie offset,Hirtie obisnuita,Hirtie cu lipici,Hirtie cu dubla utilizare,Hirtie pentru coperte,Hirtie cretata rugoasa,Hirtie perforata,Hirtie pergament, Hirtie preperforata, Hirtie taiata, Hirtie xerografica, Hirtii tratate...

| foxsilver a răspuns:

Pentru transmiterea de INFORMATII.Tot ceea ce este scris pe hartii, nu sunt altceva decat informatii.Chiar si o scrisoare reprezinta o forma de informatie.In plus, tot ce este scris poate fi arhivat, astfel ca aceste informatii pot fi transmise si generatiilor urmatoare.

| cooldreams a răspuns:

In primul rand, gandeste-te la ce o folosesti: la orientarea in spatiu. Sau vrei sa intrebi din 5 in 5 minute trecatorii unde te aflii?