| illusion a întrebat:

Hey, buna. Care dintre voi a dat Cambridge-ul, mai exact FCE si stie care este diferenta intre Computer based si Paper based.

1 răspuns:
| RomulusMilea a răspuns:

Salut,

"Computer based" se referă la faptul că examenul se susţine în întregime pe computer, compunerea (una dintre probe) trebuie scrisă pe computer, toate întrebările trebuie răspunse pe computer, inclusiv proba de "listening".

Pe de altă parte, varianta "paper based" se referă la faptul că întregul examen se susţine scriind răspunsurile pe hârtiile primite înaintea fiecărei probe, excepţie va face proba "Speaking", la care examinarea este individuală, fiecare candidat va fi examinat separat (sau în pereche cu un alt candidat) de către o comisie mică de profesori, din care face parte chiar un reprezentant al Universităţii din Cambrige, una sau 2 persoane chiar din Anglia, una te examinează, iar cealaltă scrie punctajul pe o fişă.

Pentru informarea ta, la proba "Speaking" trebuie să ştii să vorbeşti despre tine, fără să te repeţi, fără să te bâlbâi, fără să te gândeşti prea mult (cum te numeşti, ce vârstă ai, unde ai fost născut(ă), unde locuieşti, cu ce te ocupi, ce ocupaţii au părinţii tăi, dacă ai sau nu fraţi, ce pasiuni ai, cum eşti îmbrăcat la examen).

Trebuie de asemenea să ştii să îţi spui prenumele şi numele pe litere (exersează de câteva ori proba asta).

Un alt subiect de pregătire, o probă care cel mai probabil va fi dată de fiecare dată, este descrierea orală a unui peisaj dat. Ţi se dă un tablou, o poză, o imagine, despre care trebuie să ştii să vorbeşti cât mai mult, să descrii cam tot ce vezi în acea imagine.

Atenţie mare la corectitudinea timpurilor verbelor, examinatorii sunt foarte atenţi la acest aspect, atât la proba orală, cât şi la probele scrise, sau pe calculator.

Spor la învăţat şi baftă multă la examen.

Examenul durează câteva ore bune, ceva mai mult de 4 ore, cu tot cu pauze.

Sper să te fi ajutat!