| laviniaaaaaaaaa a întrebat:

Hey! Dacă nu intru acum la liceul la care vreau cand ma pot transfera? Stiu ca daca sunt la liceu X pe științe sociale si vreau sa ma transfer la liceul Y pe acelasi profil trebuie sa am media egală sau mai mare decât cea mai mică medie din clasa respectivă. Pot din al doilea semestru din clasa a 9-a? Sau trebuie sa astept pana in clasa a 10-a?

Răspuns Câştigător
| whydsh87sd a răspuns:

Deci in clasa a9a ai 2 perioade de transfer. Inainte de a9a si in vacanta intersemestriala. In cazul in care ai avut medie la evaluare ca sa intri la un profil, dar ai ales alt profil, atunci te poti transfera oricand la un profil la care ai fi avut posibilitatea sa fii repartizata direct la finalul clasei a8a. Daca insa nu ai avut medie pentru profilul y, atunci, in clasa a9a trebuie doar sa ai media mai mare decat ultima medie din clasa in care soliciti transferul, si sa fie si ocuri libere desigur. Asadar, daca nu intri la y, pune te pe invatat la y ca s-ar putea sa concurezi cu mai multi pe un loc si se va tine cont de cea mai mare medie. Cat despre diferente, nu va trebui sa dai decat daca schimbi profilu l(profilul nu este st sociale, ci uman. st soc e specializarea, deci ai sanse sa optezi si pentru filo fara a da examene de diferenta).

| laviniaaaaaaaaa explică (pentru whydsh87sd):

Multumesc! Si ma pot transfera din al doilea semestru din clasa a 9-a sau trebuie sa astept pana in a 10-a?

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca nu ai intrat la acel liceu dorit nu ai cum sa te mai transferi inapoi, deoarece prima conditie a transferului, este sa ai media MAI MARE decat a ultimului intrat.
Daca te transferi de la un profil la altul, trebuie sa dai examen de diferente si evident, media de intrare la liceu sa fie mai mare decat a ultimului intrat la acel liceul, unde doresti sa te transferi.
Transferurile se fac la inceput de an scolar, dar in situatii exceptionale (mutat de domiciliu) se pot rezolva si la inceput de semestru.

| laviniaaaaaaaaa explică (pentru Violleta2022):

Aaa deci in clasa a 10-a nu ma pot transfera la un liceu mai bun tot pe acelasi profil daca am media egală sau mai mare decât cea mai mică medie din clasa?

| Violleta2022 a răspuns (pentru laviniaaaaaaaaa):

Transferurile se pot realiza la inceput de an scolar si in caz de exceptie, cand elevul isi muta domiciulul in alt judet, putandu-se face transferul in timpul scolii, sau la inceput de semestru.

Cand transferul se face la acelasi profil:
- media generala sa fie egala sau mai mare cu a ultimului intrat
- sa nu aiba note la purtare mai mici de 9
- sa nu aiba corijente sau medii neincheiate
- sa existe loc disponibil in clasa respectiv (aici directorul avand puterea sa refuze transferul, daca sunt prea multi in clasa).

Cand transferul se face la alt profil decat cel initial:
- se sustin si se iau note de trecere la examenele de diferenta
- media generala sa fie egala sau mai mare cu a ultimului intrat
- sa nu aiba note la purtare mai mici de 9
- sa nu aiba corijente sau medii neincheiate
- sa existe loc disponibil in clasa respectiv (aici directorul avand puterea sa refuze transferul, daca sunt prea multi in clasa).

| MateiMadalin56 a răspuns:

Din câte știu eu, trebuie să aștepți până la finalul clasei a-IX-a, și transferul se face pe baza unui examen, sau ceva de genul.
Dacă greșesc, rog să fiu corectat!

| laviniaaaaaaaaa explică (pentru MateiMadalin56):

Eu ma gândeam ca este pe baza mediei anuale.

| MateiMadalin56 a răspuns (pentru laviniaaaaaaaaa):

Cel mai bine este să întrebi un profesor sau pe dirigintele tău. Vei fi lămurită în totalitate.