| Meida a întrebat:

Hey guys!
Mama mea are 32 ani si vrea sa isi termine liceul.
Ea s-a casotorit devreme asa ca nu are 8 clase terminate nici nu are diploma sau foaia matricola care stiu ca ii trebuie pentru inscriere.
Intrebarea mea este. Poate sa se inscrie fara ea? Daca da, la ce liceu? Daca nu, poate sa o ia din alta parte? A fost deja la fosta ei scoala si refuza sa i-o dea. Putem sa o luam de la alta scoala sau sa o cumparam?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cum sa-i dea diploma de 8 clase edaca nu a terminat cl. a VIII-a?
Va trebui sa termine aceasta clasa, prin programul "A doua sansa" si apoi poate urma liceul la seral sau la frecventa redusa.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Daca mama ta nu a facut școala cand era vârsta, acum este mult prea tîrziu sa se apuce de scoală, si mai exact de clasa a opta, aici nu vorbim de liceu care se poate face la seral si la 40 de ani sau de facultate, vorbim de scoala generală de cele 8 clase care ea trebuia sa le fi avut terminate la varsta de 17-18 ani, si putea sau nu sa faca liceul, dar măcar diploma de 8 clase trebuia sa se străduiasca atunci sa o ia, acum numai are rost, i si vor bate joc de ea toti copiii din clasă ca ea la anii ei nu are studii medii ( 8 clase măcar). Dar din ce motive nu a reusit mama ta sa facă scoala? Doar pentru ca s-a casatorit? Ea practic cîte clase are șapte?

| Meida explică (pentru CristiDinBucuresti):

Are 6 clase
Atunci erau alte timpuri nu faceai ce vroiai. Bunica mea nu a lasat-o sa termine scoala asa ca ea nu a avut ce sa faca dar are nevoie de el.Si ma gandeam ca poate este vreo sansa sa o bag la fara frecvente sau ce...nu stiu.

| ACTH a răspuns:

Sa se tina de scoala.
Ajunge la vreo 60 de ani la liceu.
Ii vor vorbi profesorii cu "dumneavoastra".

| Meida explică (pentru ACTH):

Foarte amuzant, ce pot sa zic...

| cornelim a răspuns:

Am gasit din intamplare, acest anunt si uitând-uma la cometarii nu-mi vin a crede ce papetici sunt oameni in ziua de astazi.

Draga baiete cu mama ta de 32 ani, NU ESTE NICIODATA TARZIU SA TERMINI STUDIILE, NICIODATA!

"A DOUA SANSA " ESTE UN PROGRAM CE ESTE IN VIGOARE SI IN MOMENTUL DE FATA, SUBVENTIONAT (PLATIT ) DE UNIUNEA EUROPEANA SI VALID SI DATA ACEASTA 2023.

Ministerul invatamantului, va poate da toate informatiile.

Va rog sa nu va luati dupa cei ce spun ca este târziu!

Scoala generala nr 47 din Bucuresti, este activa in progaramul acesta.

Va multumesc.