| ony98 a întrebat:

Hey guys! Vreau sa fac un proiect la fizica. ceva de genul:sa conectez o bila din aceea pentru hamsteri la un bec sau ceva de genul si atunci cand el alearga becul sa se aprinda...cum pot face asta(daca se poate)big grinbig grin...Stiu ca e cam stupida intrebarea, dar merita sa incerc!
Thx anticipat!

2 răspunsuri:
| ganton a răspuns:

Cu un dinam de bicicleta. Dar e supid. Ca-ti trebuie hamster... ce naiba doar nu iti iei pentru atat lucru... plus te cari cu el pe la scoala bla bla. Ia un dinam de bicicleta, un bec, monteaza-i o manivela la dinam si invarte de ea si gata.

| Danutza27 a răspuns:

Ma dar apare tensiunea contra electromotoare si lesina hamsterul si ioc sa aprinda becul. poate daca il dai la fund cu ardei iute sa ii scapere labutele.Si dinamul de bicicleta trebuie sa aiba turatie frate sa dea cei 5V pai nici iepure daca pui nu fuge ca o sa crape fierea in el.De ce nu faci tu o gaselnita cu o baterie/transformator de sonerie tip vechi si niste leduri/becuri cu niste butoane gen intrerup cap scara 2 intrerup niste fire din talcioc o baterie si leduri.Sau cauti prin talcioc un telefon de tip vechi cu microfon cu carbune si casca le inseriezi si pui o baterie de 3 v (2x1,5V) sirme de 2-3 m si gata va auziti intre voi.in ce clasa? si faci electricitate sau mecanica daca vrei un sfat da mai multe date pe privat si poate o scoatem de o idee
Bafta si lasa amaritul ala de hamster in pace