| Simionas_Niky_1998 a întrebat:

Hey imi dati cateva lecturii plzzz?

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mortua est!-M. Eminescu
Lucian Blaga –Poemele luminii: Lumina

| SasukeSa a răspuns:

Lecturi suplimentare – clasa a V-a
Lirică
• Mihai Eminescu: La mijloc de codru, Revedere, Lacul, Freamăt de codru, Povestea teiului, Ce-ţi doresc eu ţie, dulce Românie;
• Vasile Alecsandri: Peneş Curcanul, Dan, căpitan de plai, Dimineața, Malul Siretului, Miezul iernii.
• George Coşbuc: El Zorab, O scrisoare de la Muselim-Selo, Paşa Hassan, Nunta Zamfirei, Parabola Sămănătorului, Concertul primăverii, Vara.
• Tudor Arghezi – Zdreanță, Ex libris, De ce-aș fi trist? A fost...
• George Topârceanu – Primăvara, La paşti, Câți ca voi, (Bivolul și coțofana, Leul deghizat)- fabule
• Gellu Naum – Cartea cu Apolodor, Crusta
• Panait Cerna – Pârâul și floarea, Cântec, Mama
• Ana Blandiana – În bibliotecă, De-aș avea timp, Într-o zi pe când lucram, O furnică poetă
Epică
Basme
• Petre Ispirescu: Greuceanu, Sarea în bucate, Aleodor împărat. Fata moșului cea cuminte, Cele trei rodii aurite, Cele douăspreyece fete de împărat și palatul fermecat, Cei trei frați împărați, Făt-Frumos cu părul de aur.
• Ion Creangă: Povestea lui Harap-Alb, Povestea Porcului;
• Ioan Slavici: Zâna Zorilor, Doi feți cu stea în frunte, Boierul și Păcală, Păcală în satul lui, Rodul tainic, Limir împărat
• Mihai Eminescu: Făt-Frumos din lacrimă, Călin Nebunul, Frumoasa lumii, Finul lui Dumnezeu.
• I. L. Caragiale: Abu Hassan.
• B. Şt. Delavrancea: Palatul de cleştar, Departe, departe.
Alte scrieri
- Literatura română

• I. L. Caragiale - Momente şi schiţe: Bacalaureat, Lanțul slăbiciunilor, Bubico, Dascăl prost, Căldură mare.
• I. Creangă – Amintiri din copilărie, Moș Ion Roată și Cuza-Vodă, Moș Ion Roată și Unirea
• E. Gârleanu – Din lumea celor care nu cuvântă: Fricosul, Mărinimie, Gândăcelul, Când pisica nu-i acasă, Vulturul, Cât un fir de neghină, Grivei, O rază, Singuratecii
• B. Şt. Delavrancea - Domnul Vucea, Apus de soare
• Mihai Sadoveanu - Domnu Trandafir, Moş Crăciun, Dumbrava minunată
• Constantin Chiriță – Castelul fetei în alb
• Vasile Voiculescu - Ciobănilă, Șarpele Aliodor.
• Mircea Sîntimbreanu – Recreaţia mare
• Cella Delavrancea – Dintr-un secol de viață

- Literatura universală
• Iliada, Odiseea
• Mark Twain - Prinţ şi cerşetor, Aventurile lui Tom Sawyer
• Guy de Maupassant - Tatăl lui Simon
• Oscar Wilde - Prinţul fericit
• A. De Saint Exupery – Micul prinț

Lecturi suplimentare – clasa a VI-a
Liric
• Mihai Eminescu: La mijloc de codru, Revedere, Lacul, Freamăt de codru, Povestea teiului, Ce-ţi doresc eu ţie, dulce Românie; Călin – file din poveste,
• Vasile Alecsandri: Peneş Curcanul, Dan, căpitan de plai.
• George Coşbuc: El Zorab, O scrisoare de la Muselim-Selo, Paşa Hassan, Nunta Zamfirei, Parabola Sămănătorului;
• Panait Cerna – Pârâul și floarea, Cântec, Mama
• Ana Blandiana – În bibliotecă, De-aș avea timp, Într-o zi pe când lucram, O furnică poetă
Epic
Basme
• Ion Creangă: Povestea lui Harap-Alb, Povestea Porcului;
• Ioan Slavici: Zâna Zorilor,
• Mihai Eminescu: Făt-Frumos din lacrimă,
• I. L. Caragiale: Abu Hassan, Pastramă trufanda
• B. Şt. Delavrancea: Palatul de cleştar, Bunicul, Bunica.
Alte scrieri
- Literatura română

• I. L. Caragiale - Momente şi schiţe
• I. Creangă – Cinci pâni, Prostia omenească, Povestea unui om leneş.
• E. Gârleanu – Din lumea celor care nu cuvântă
• B. Şt. Delavrancea - Domnul Vucea, Palatul de cleștar
• Mihai Sadoveanu - Domnu Trandafir, Dumbrava minunată
• Vasile Voiculescu - Ciobănilă, Șarpele Aliodor
• Grigore Alexandrescu – Fabule
• Constantin Chiriță – Castelul fetei în alb
• Nicolar Manolescu – Scrisul și cititul
• Cella Delavrancea – Dintr-un secol de viață

- Literatura universală
• Antoine de Saint-Exupery – Micul prinţ
• Edmondo de Amicis - Cuore
• Guy de Maupassant Tatăl lui Simon
• Oscar Wilde: Prinţul fericit
• Jules Verne: Doi ani de vacanţă.
• La Fontaine – Fabule
• Michael Ende – Povestea fără sfârșit
• Roald Dahl - Matilda

Lecturi suplimentare – clasa a VII-a
Liric
• Mihai Eminescu: Scrisoarea I, Scrisoarea III, Floare albastră, Povestea teiului, Singurătate, În zădar în colbul şcolii, Numai poetul…, Călin – file din poveste, O, mamă, Criticilor mei, Departe sunt de tine…
• G. Coşbuc: La oglindă, Scara, Rea de plată, Vara, Decebal către popor, Regina ostrogoţilor,.
• Nicolae Labiş – Moartea căprioarei
• Panait Cerna – Pârâul și floarea, Cântec, Mama
• J. W. Goethe – Regele ielelor, Pescarul
• Tudor Arghezi – Volumul și crâmpeiul, Testament
• Marin Sorescu - Bibliotecă
Epic
- Literatura română
• Mihail Sadoveanu: Hanul Ancuţei, Baltagul
• Vasile Alecsandri: Balta Albă, Călătorie în Africa.
• Gala Galaction – Moara lui Călifar
• Lucian Blaga – Hronicul şi cântecul vârstelor
• I. L. Caragiale – În vreme de război, La conac
• Vasile Voiculescu – Căprioara din vis, Lostriţa, Iubire magică, Sakuntala.
• B. Şt. Delavrancea – Hagi Tudose, Apus de soare
• Fănuş Neagu – Dincolo de nisipuri, Acasă.
• Grigore Băjenaru – Cișmigiu&Comp.
• Liviu Rebreanu – Ciuleandra
• Nicolae Dabija – Tema pentru acasă
• Costache Negruzzi – Alexandru Lăpușneanul
• Cella Delavrancea – Dintr-un secol de viață
• Calistrat Gohaș - Singur

- Literatura universală
• Charles Dikens – Marile speranţe, Davis Cooperfield
• Daniel Defoe – Robinson Crusoe
• Conan Doyle – Câinele din Baskerville, O lume dispărută
• Aghata Christie – Zece negri mititei, Cortina, Cei cinci purceluși
• Shakespeare – Regele Lear, Hamlet
• Michael Ende – Povestea fără sfârșit
• Roald Dahl – Matilda
• Rui Zink – Cititorul din peșteră

Lecturi suplimentare – clasa a VIII-a
Liric
• Mihai Eminescu - Scrisoarea I, Scrisoarea III, Floare albastră, Povestea teiului, Singurătate, În zădar în colbul şcolii, Numai poetul…, Călin – file din poveste, O, mamă, Criticilor mei, Departe sunt de tine…
• Lucian Blaga – vol. Poemele luminii: Lumina, Vreau să joc, Gorunul, Lumina raiului, Trei fețe, Eva, Ghimpii, Amurg de toamnă, Catrenele fetei frumoase, Floare de viță
• Nichita Stănescu - Ce bine că ești, Confesiunea zeului visător, Poveste sentimentală, Îngerul cu o carte în mână, Viața mea se iluminează, Muzica.
• Marin Sorescu – Trebuiau să poarte un nume, Am zărit lumina, Actorii, Shakespeare, Scara la cer, Bibliotecă
• Panait Cerna – Pârâul și floarea, Cântec, Mama

• A. de Lamartine - Meditaţii poetice
• Edgar Allan Poe - Corbul, Annabel Lee
• J. W. Goethe – Regele ielelor, Pescarul
Epic
- Literatura română
• Ioan Slavici – Moara cu noroc, Pădureanca
• Liviu Rebreanu – Catastrofa, Răfuiala
• Mihail Sadoveanu – Zodia Cancerului
• Lucian Blaga – Hronicul şi cântecul vârstelor
• I. L. Caragiale – În vreme de război, La conac
• Vasile Voiculescu – Căprioara din vis, Lostriţa, Iubire magică, Sakuntala.
• Fănuş Neagu – Dincolo de nisipuri
• Liviu Rebreanu – Ion, Pădurea spânzuraţilor
• Nicolae Dabija – Tema pentru acasă
• Cella Delavrancea – Dintr-un secol de viață

- Literatura universală
• Voltaire – Candid, Zadig
• Ernest Hemingway – Bătrânul şi marea
• Conan Doyle – Câinele din Baskerville
• Aghata Christie – Zece negri mititei
• Edgar Allan Poe – William Wilson
• Shakespeare – Regele Lear, Hamlet, Romeo și Julieta
• Rui Zink – Cititorul din peșteră

Dramatic
• I. L. Caragiale – O noapte furtunoasă, D’ale carnavalului, O scrisoare pierdută
• Mihail Sebastian – Jocul de-a vacanța. Steaua fără nume
• Tudou Mușatescu – Titanic Vals
• Teodor Mazilu – Proștii sub clar de lună
• Moliere – Avarul, Bolnavul închipuit, Prețioasele ridicole
Bafta la citit