| gyna201 a întrebat:

Hey! La subiectul 1 de la romana a picat la primul exercitiu sa scriem doua sinonime pentru cuvintele din text:deodata si teama.Eu am scris pentru deodata=imediat si pentru teama=frica iar la ex 3 trebuia sa scriem o locutiune expresie cu substantivul viata.Am scris "mi am luat viata-n piept si am pornit la drum".E corect sau gresit?

Răspuns Câştigător
| Georg13 a răspuns:

Trebuie sa gaseasca un sinonim adica un singur cuvant care are acelasi sens in contextul dat. "Din senin" este o expresie, ar fi gresit asa.

5 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

Da, ai rezolvat corect exercitiile.

| dragosbogdan001 a răspuns:

Eu zic ca e corect, dar poate fi interpretabil, adica nu se stie ce profesor corecteaza.

| Mari8804 a răspuns:

Eu zic ca e corect.

| asfghjklasdfghjkl a răspuns:

In barem la deodata apere sinonimul brusc

| Toma_Gabi_1999 a răspuns:

Deodata ar merge cu din senin sau de nicăieri ex : apare deodata un print fermecat! Deodata poate fi înlocuit cu: de nicăieri apare un print fermecat!

| Georg13 a răspuns (pentru Toma_Gabi_1999):

Trebuie sa gaseasca un sinonim adica un singur cuvant care are acelasi sens in contextul dat. "Din senin" este o expresie, ar fi gresit asa.