| anonim_4396 a întrebat:

Hey, oamenilor! Deci, sunt in clasa a sasea si trebuie sa ma cam gandesc la ce fel de liceu as vrea sa merg si la ce profil. Eu as vrea la arte plastice la design, dar parintii imi spun ca nu este o optiune pentru ca ar fi costuri mari pe care nu le pot acoperi, ca e greu etc. Acum, in privinta banilor nu am ce sa zic pentru ca si ei sunt oameni si na, dar in cazul in care nu as da la un liceu de arta nu stiu daca as merge la uman sau real.La mate nu ma descurc absolut deloc dar romana nu ma intereseaza.In schimb imi place engleza insa nu stiu ce meserie as putea avea in cazul in care totusi as da la uman pentru engleza.Nici nu ma gandesc la ceva profesor, dar nici altele nu mai stiu prea multe. Deci imi puteti da cateva sfaturi?

Răspuns Câştigător
| madalinanicolae97 a răspuns:

Liceul de arta este placut daca chiar te pasionează dar trebuie sa te gândești bine Pt ca da Costa enorm facultățile la acest gen de specialitati și sunt și rare trebuie sa mergi în străinătate axa vrei unul bun în mare ( cunosc elevi gen de la arte plastice vor sa meargă unul în domeniul stomatologiei și mai toți în străinătate dar nu la facultăți de arte Pt ca niciunul nu are bani și deja liceul materialul costa enorm... daca Îți plac limbile străine e bine încearcă sa înveți mai multe daca ai ocazia și poate vei fi traducător, ghid turistic, poate în marketing ceva daca o sa Îți placa... stewardesa. nu poți sa știi :* nu te lasă obligata de părinți dar gandeste-te bine înainte daca poți sa termini ce începiwinking mult noroc

2 răspunsuri:
| Rainmaker a răspuns:

Salut!
Este laudabil ca esti un tanar talentat si trist ca nu-ti poti permite sa-ti dezvolti talentul.Trebuie sa-ti alegi un parcurs educational in functie de ceea ce-ti place tie.Si totodata trebuie sa te gandesti cam ce cariera ai putea avea ca sa ai parte si de satisfactii materiale.Trist dar adevarat este si faptul ca in societatea noastra, artistii cam rabda de foame.In privinta materiilor care-ti plac sau nu, nu te ingrijora.Mai depinde si de profesori.De exemplu la chimie intr-a 8-a era sa raman corigent iar la liceu am avut numai note de 10.Mai ai mult pana "departe".Ai tot timpul sa te hotarasti la cursul carierei tale viitoare.Multa bafta!

| Elsa1313 a răspuns:

Real mate INFO sau științe ale naturii pentru ca de aici poți sa alegi sa practici ce meserii doresti...