| Dana a întrebat:

Hey! Puteti sa imi spuneti si mie legenda obeliscului din Costinesti? Mersi mult:*

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"In anii ’70, pe plaja centrala din Costinesti, a fost amplasat un monument, cunoscut astazi de toata lumea sub numele de Obelisc. In scurt timp, Obeliscul a devenit simbolul statiunii, transformandu-se intr-un punct de intalnire pentru tinerii veniti in vacanta la Costinesti.

In 2005, in urma inundatiilor, monumentul a fost distrus, fiind acoperit cu pamant si nisip. Pentru ca vechea constructie nu mai putea fi reparata, primarul statiunii a dispus ridicarea unui nou edificiu, mai solid si mai impunator.

Un an mai tarziu, inainte de inceperea sezonului estival, simbolul Costinestiului a revenit pe plaja statiunii. Noul obelisc, intr-o forma imbunatatita, va strajui zona dintr-un loc situat mai aproape de centrul plajei.

Obelisc Costinesti este unul dintre cele mai importante obiective turistice din Litoral."
Poftim si acest link, poate vei mai putea extrage si de aici cateva informatii: http://ro.wikipedia.org/wiki/Costine%C8%99ti,_Constan%C8%9Ba