| SmoKeD a întrebat:

Hey tpu.Am 13 ani si as vrea si eu niste titluri de carti recomandate pentru varsta mea din literatura universala, politiste de agatha christie, dar si de autori cu renume din literatura romana.

P.S: trec a 8a

FUNDA!

Răspuns Câştigător
| Kate99 a răspuns:

SI eu big grin. Iti recomand:
-Legendele olimpului
-Black Beauty -Anna Sewell
-O lume disparuta- Arthur Conan Doyle
-Cainele din baskerville-Arthur Conan Doyle
-Ciresarii-Constantin Chirita
-Oliver Twist- Charles Dickens
-David Copperfield-Charles Dickens
-De veghe in lanul de secara -JD Sallinger
-Zana carabina (nu e o poveste cu zana)- Daniel Pennac
-Aventurile lui Arthur Gordon Pym-Edgar Allan Pol
-Micul Lord - Frances hodgson Burnett
-Palatul Rasului-Jon Barkelei
- Heidi-Johanna Spyri
-Winnetou-Karl May
-Piratii de la Cainele Galben-Pierre Mac Orlan
-Tara Duncan -Sophie Audouin Monikonian
-Potirul de sub stanca-Susan Cooper
-Seria Lumea Disc-Terry Pratchet (Scotidusii Liberi, Uluitorul Maurice, Mort, Magie de ambele sexe etc)
Sper ca te-am ajutat. Funda?

| enjoy23life a răspuns (pentru Kate99):

Da, da, astea sunt cele mai bune. Nu imi veneau deloc in minte...

| Kate99 a răspuns (pentru enjoy23life):

big grin Ma bucur ca te-am ajutat. Funda?

5 răspunsuri:
| JustmeV a răspuns:

Iti recomand Fugara de Brice Pelman!

| enjoy23life a răspuns:

Hey. Agatha Christie e super! Inca mai am toate cartile si citesc inca din ele...
Poti sa incerci sa citesti si seria cu Winnetou si chestii d-alea cu indieni, mie mi-au placut mult.
Din literatura romana, ti-as recomanda ciresarii, e misto...
depinde si ce gen de carti iti plac. daca ai mentionat agatha christie, banuiesc ca politiste, deci cauta din astea...
Sper ca te-am ajutat cat de cat!

| Blaise a răspuns:

Sălut eu îți recomand:
Cismigiu et comp
Ciresarii
Morometii
Cam atât... Ți le recomand pentru ca astea le am citit si eu la 13 ani