| Aiureeaaa a întrebat:

Hey TPU!
Am avut o intrebare la o lucrare la chimie si era o intrebare mai ciudata laughing
De ce in "pestera cainelui" animalele de mica inaltime mo?

Am cautat si pe net dar nu am gasit!
De curiozitate imi spuneti si mie?

Multumesc frumos big grin

1 răspuns:
| LowWw a răspuns:

Salut, "pestera cainelui" nici macar nu exista, sau cel putin asa stiu eu!
poate a fost o intrebare capcana sau a fost o intrebare dintr-un exercitiu ce l-ati facut voi in clasa!

Dar ca un raspuns, as putea zice ca ele mor din cauza ca nu sunt adaptate la temperatura de acolo, si nu sunt obisnuite sa fie tot timpul noapte.

"Animale de pestera

In pesteri sau caverne traiesc animale cavernicole. Adaptate la intuneric, acestea sun in general decolorate si oarbe; insectele cavernicole au aripile scurte sau nu au aripi deloc. Printre acestea se numara se numara, de exemplu, creveta sau salamandra oarba de Texas, pestii orbi, care depisteaza prada datorita vibratiilor apei, si un numar mare de nevertebrate: paianjeni, miriapode si coleoptere cavernicole. Dar cei mai raspanditi sunt liliecii; ei traiesc in colonii in aproape toate pesterile din lume."