| Liela a întrebat:

Am o profesoara de românā de cosmar! Deci atunci cand trecem la o lectie noua si e mai grea ne infreaba exact ceea ce e mai greu si ceea ce nu am inteles noi. Astazi ne-a adus tezele si zicea,, Elevii de la clasa aVI-a sunt mai isteti ca voi dar din toate clasele care au dat teza numai un elev din clasa aia a luat 10. ". Mentionez ca eu sunt in clasa aV-a. Ma puteti ajuta? Va rog mult! :'(

Răspuns Câştigător
| Anca6991 a răspuns:

Cand inveti, mai ales la romana, ar fi bine sa te documentezi din mai multe parti.Nu e nevoie sa scrii.Doar citeste cat mai mult si fa-ti un "film" in minte despre ceea ce citesti, atunci e imposibil sa nu retii ceea ce trebuie, si totodata iti dezvolti abilitatea de a te exprima.Si inca un sfat, tot ceea ce inveti trebuie sa vina in mod natural, sa aiba o logica simpla ce te face sa stii de unde le iei pe fiecare.Bafta!

8 răspunsuri:
| WhiteLife a răspuns:

Mai mult decat sa-i rogi pe parinti sa depuna o cerere ca sa o dea afara, nu prea ai ce sa faci. Si de obicei nu se intampla nimic dupa astfel de cereri. Te-ai mai putea muta de la scoala, dar cred ca o sa-ti fie mai greu sa te acomodezi. Nu cred ca poti face mai mult decat sa-ti dai silinta si sa te autoevaluezi. Daca inveti bine si stii asta, iti stii valoarea, nu au ceilalti cum sa ti-o diminueze. Si poate ca aceasta profesoara e un inceput si o pregatire pentru ceea ce vei intalni in viata happy

| raluk27 a răspuns (pentru WhiteLife):

Sa o de afara pe motiv ca ce?

| WhiteLife a răspuns (pentru raluk27):

Pai presupun ca nu ii trateaza cum trebuie.

| raluk27 a răspuns (pentru WhiteLife):

Nu pe mine, ca eu am terminat școala.
Pai sa învețe, ca sa nu se mai simta aiurea. Profesoara este exigenta. Probabil nu vrea ca de pe urma ei sa iasa loaze. Vai, dar ce sensibili sunt elevii! Nu mai suporta nici măcar o observație.

| WhiteLife a răspuns (pentru raluk27):

Scuze, am crezut ca esti userul care a pus intrebarea. Nu avem de unde sa stim cum este profesoara, daca chiar exagereaza sau nu, e adevarat ca de obicei elevii sunt problema, mai ales cand interpreteaza gresit actiuniile profesorilor. Dar da, daca chiar e un caz grav, cred ca poate fi data afara (cel putin teoretic).

| Liela explică:

Eu si clasa mea o stim de anul trecut pentru ca a avut o inspectie si isi putea alege clasa si ne-a ales pe noi. Atunci era draguta, calma daca nu intelegeam ne explica detaliat. Dar acum e o scorpie. Si azi am trecut la o lectie mai grea si nici unul dintre elevi nu intelegea. Nici macar verisoara mea care e foarte, foarte inteligenta. Nu ma pot muta la alta scoala pentru ca stau la tara iar ultima scoala care mai era in comuna s-a inchis aproape. Elevi dintr-a aV-a au venit la noi. Cea mai apropiata scoala la care ma pot duce e la 30 de km de aici. Si apropo, eu ridic foarte des mana dar nu ma pune niciodata.

| Liela explică:

Vecina mea de vis-a-vis m-a advertizat in privinta ei ca ne lasa mai moale acum n aV-a pentru ca patit la fel. La inceput a fost draguta cu ei iar apoi in aVI-a era... nu imi putea descrie.

| 417 a răspuns:

Incearca sa fii activa la ore..sa ridici des mana, sa predai temele la timp si sa fii respectuasa cu ea. Clasa a V-a e mai grea, dar profesorii nu musca. Dupa un timp o sa te acomodezi si nu o sa ti se mai para atat de rea. Bafta! happy