| Tibs a întrebat:

Anul asta termin ciclul de invatamant gimnazial si m-am gandit sa aplic la un liceu militar. Cum sunt din Neamt cel mai aproape ar fi cel de la Campulung. Nu ma sperie probele scrise sau fizice (am luat 9.55 la simulari si am o conditie fizica destul de buna), doar ca am inteles ca se intra pe pile. E adevarat? big grin Si ar mai fi faptul ca am inteles ca acolo toti si-ar bate joc de tine. Adica chiar se intampla asa ceva? ma sperie putin faptul pentru ca pana acum am fost invatat ca eu sa fiu cel
care "nu si-o niciodata in bot" ca sa spun asa. As vrea raspunsuri cat mai multe de la cunoscatori cei care ati facut liceul sau il faceti... daca credeti ca trebuie sa ma contactati pe privat, va dau skype: pancu. tiberiu (la avatar e un far spate de chevy impala).

4 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Chestia cu bătaia de joc este și nu chiar așa. Dar...
Treaba e că la liceele militare, în afara unei discipline cu adevărat cazone, elevii au grade. De la cel de soldat pînă la cel de sergent major.
Acestea fiind atribuite elevilor, pe măsura trecerii timpului și funcție de anumite realizări deosebite ale unor anumiți elevi.
Toți elevii de anul întîi au gradul de soldat care, d.p.d.v. ierarhic, este inferior celui de fruntaș, caporal, sergent sau sergent major.
Ei bine, funcție de această ierarhizare, strict cazonă, elevii din anii mai mari (II, III sau IV) abuzează de această așa - zisă disciplină și subordonare și își permit o serie de mici golănii față de cei tineri ( „pifanii", „pufoșii",„bibanii", „răgăliile" sau nu mai știu cum li se mai zice acum).
De cele mai multe ori nu ai cui te plînge, „nu ai cui raporta" ( în termen cazon), cei mari se acoperă unii pe alții și, de cele mai multe ori, chiar și profesorii nu intervin în astfel cazuri în favoarea celui cu plîngerea.
Cel mai adesea cazurile de insubordonare și ieșirile la raport ( deci plîngerile sau denunțurile) se pedepsesc foarte dur de confreria ( mafia) celor din anii superiori. ( poște, turnarea de găleți cu apă în cap, bătaia cu capul sub pătură, plantoane II peste rînd și poate și altele de mai nouă uzanță)
Asta e viața de internat.
„Jmecheriile " nu prea mai țin.
E un fel de lege a junglei, ca de fapt peste tot în viața.
Numai cu învățătura de carte, inteligența și foarte bunele realizări personale poți atenua din aceste abuzuri.
Partea mai proastă e următoarea...
Cînd vei ajunge și tu în anii superiori vei avea o comportare oarecum asemănătoare pe motiv că „și eu am tras multe în primul an de la cei mari".
Profesorii sunt suficient de duri cu notațiile și cu pretențiile față de elevi. Pentru că se pune în față ideea că această modalitate de instruire este una opțională din partea cadetului ( elev al unei școli militare) și nu ești obligat să stai dacă nu-ți convine și dacă nu mai suporți duritatea regimului cazon.
Oricînd poți să renunți.
Viața militară este una dură. Și poate și de aceea se trec cu vederea o serie de abuzuri ale celor mari.
Viața de patru ani în internatul unei școli militare nu e cu mult prea diferită de aceea a unei închisori.
Cam asta e!

| Gaby3987 a răspuns (pentru corolav):

Numai minciuni...

| Gaby3987 a răspuns (pentru corolav):

Uite daca vrei sa maergi cu adevarat incearca.Dar fii atent odata intrat ai nu stiu sigur cat timp, parca 30 zile sa te razgandesti. Dupa 30 zile iti cheama parintii si pe tine si va pun sa semnati un contract care prevede ca odata intrat ti se asigura hrana, imbracaminte militara transport medicina rechizite pe parcurs a 4 ani.Si daca ai semnat contractul si vrei sa te transferi trebuie sa platesti banii cheltuiti de stat pentru tine.Acum na va fi putin greu cuelevi mai mari dar asta va fi primul semestru, iaca doar nu ai sa fii 4 ani clasa a IX-a.Vei avea diferite activitati(fotbal basket handball tras cu arma cor al bisericii olimpiade.)Si am un prieten in Campulung care da la LM ca si mine si mi-a spus ca vinerea sambata si duminica sunt full discotecile salile de billiard pizzeriile.Si daca vrei si o iubita stai calm ai un liceu aproape nu mai stiu ce profil sau cum se numea, dar si in liceul militar sunt fete "cu conditi fizica" si care nu sunt nici proaste si nici urate.Plus ca daca ai terminat liceul militar stai calm ca ai viitorul asigurat sai sa te tii putinde invatat.Incerci la Academie si daca nu reusestistiu din surse sigure ca ai un loc rezervat daca vrei la Scoala de maistrii militari parca, deci nuai nimic de pierdut.Bft

| corolav a răspuns:

Pentru Gaby3897
Băi, flăcău, eu nu am nevoie să merg. Pîinea asta am mîncat-o cu 50 de ani în urmă. Să fii sănătos!