| Jose9283 a întrebat:

Hey, TPU! As vrea sa știu dacă este necesar sa știi matematică pentru a deveni programator. As mai vrea sa aflu daca se țin cursuri care au legătură cu matematica la post liceala de analist programator. Și, de asemenea, as dori sa îmi spuneți, dacă se poate, dacă într-adevăr merită să faci o asemenea școală. Aștept răspunsuri, mulțumesc!

7 răspunsuri:
| NunuNini a răspuns:

Da, trebuie sa stii multa matematica pentru programare.
Nu "cursuri care au legătură cu matematica" ci matematica in loc de mic dejun, de pranz si de cina.

| Jose9283 explică (pentru NunuNini):

Mersi, pentru răspuns, eu am fost la profil de filologie și de aceea intrebam

| Zuzu1991 a răspuns (pentru NunuNini):

Ce matematica trebuie sa stii asa de "muuulta"?!?
sunt numai ochi, uimeste-ma!

de fiecare data cand se pune intrebarea asta, cineva urla sus si tare ca iti trebuie matematica, care de fapt NU iti trebuie aproape deloc
in afara de faptul ca, cica, ca algoritmica e o ramura a matematicii, lucru discutabil, iti trebuie aritmetica simpla si... eventual (nu neaparat) baze de numeratie cu tot cu, calcule in baze de numeratie si... CAM ATAT

| NunuNini a răspuns (pentru Zuzu1991):

Si atunci, uimeste-ma si spune-mi de ce "cei mai buni informaticieni ai lumii" nu sunt in stare sa faca niste programe care sa functioneze? Programe care sa se intergreze? Sa nu se mai blocheze toata ziua programele din sanatate (nu-mi spune de supraincarcare, asta e proasta programare!). Sa stie si Politia sau ANAF-ul cand a murit un om, nu numai Primaria, sa nu se transmita manual aceste informatii. Si inca multe alte exemple.

| Zuzu1991 a răspuns (pentru NunuNini):

Deci, incercare patetica de schimbat subiectul in insuficient beta testing, mai ales ANAF sau militia care nu au destui bani pentru asta

asa ca stai sa te "uimesc", nu mi-ai raspuns DELOC la intrebare si ai dat-o pe o chestie care nu are nici o legatura oarecare VAGA cu matematica in informatica, poate vrei sa mai incerci, poate data viitoare tine, POATE!

| NunuNini a răspuns (pentru Zuzu1991):

Iar tu, m-ai imitat. Nu mi-ai raspuns deloc!

| Zuzu1991 a răspuns (pentru NunuNini):

1. eu am intrebat primul
2. TI-AM RASPUNS (insuficient beta testing)
3. tu ai sustinut ceva aberant (matematica la greu in programare)... NU EU
continua sa incerci, ma amuza, RAU tongue