| HardcoreCountry a întrebat:

Hey TPU!
Azi am vorbit cu domnul diriginte si mi-a spus fiindca eu stau doar cu mama si de la tata nu primesc nimic, si fiindca sunt un elev cu note mari pot primi o bursa de la o asociatie careia i-am uitat numele. Bursa o pot primi daca duc o adeverinta de salar de la mama si o declaratie tot de la ea unde declara ca ma creste singura, fara ajutorul celuilalt parinte.
Acum vine intrebarea:
1.Imi puteti spune mai multe despre acea asociatie si despre ce fel de bursa e vorba?
2.Cum ar trebui sa faca mama acea declaratie?
Multumesc anticipathappy
P. S.: Sunt eleva la o scoala generala, pe clasa a 7-a.

5 răspunsuri:
| Nastia a răspuns:

Cred ca e vorba de fundatia dinu patriciu.declaratie pe propria raspundere.

| Bacemi a răspuns:

Foarte posibil sa fie vorba de fundatia Dinu Patriciu. Si mie mi-a spus despre asta doamna diriginta doar ca eu nu ma calificam ca buget. Bugetul familial era mai mare decat cel permis de fundatie.

| rosto a răspuns:

Nu crezi ca cel mai bine ar fi sa vorbesti direct la sursa, adica cu dirigintele? Din moment ce el ti-a spus, mergi si vorbeste cu el, ca noi nu avem de unde sa stim de ce asociatie este vorba, sunt mii de asociatii in tara asta.

| Magnific a răspuns:

Hmmm da. bursa o primesti pentru ca : 1-ai un parinte 2: nu ai un venit care sa depaseasca suma in care nu poti primi bursa. in prezent, in Romania exista in principal burse de performanta, burse sociale, burse de studiu si burse de merit. poti sa ai note numai de 10 pe linie ca tot nu primesti bursa.numai cand esti la facultate poti primi bursa de performanta big grin

| Madlene a răspuns:

Fundatia Dinu Patriciu