| Bogdim0t a întrebat:

Hey TPU! Credeți că voi putea învăța formule pentru exerciți la geometria în spațiu făcând cate 3-4 exerciți pe zi? Da, știu, o să mi se spună că e prea târziu să învăț, dar decât să nu învăț, mai bine mă apuc serios de acum (Să fiu sincer, știu formulele doar la cub și la piramidă triunghiulară). Și ce ar fi mai important la mate pe partea de geometrie (urăsc geometria și vreau să știu exact ce trebuie să învăț)

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Ai inca timp suficient, daca faci zilnic 8-10 probleme!
Iti recomand culegerea de probleme "Gheba". Trebuie facute TOATE problemele, la rand, de la inceput pana la sfarsit.
Garantat vei lua nota 10 la mate!

Culegerea o poti descarca de aici, sub forma pdf:
https://pdfslide.net/documents/culegere-matematica-ghebapdf.html?page=1

| Emy52 a răspuns:

Da, vei putea
Dar în primul rând trebuie sa citești de fiecare data teoria înainte(fără teorie nu poți face nimic), să vezi exemple de probleme rezolvate și apoi să încerci tu să faci alte probleme și dreptat să mărești gradul de dificultate însă să le faci singur și eventual la final să le verifici. Dar ai grijă că nu cumva cu timpul să nu te mai strădui să le rezolvi pentru că știi că la final ai o rezolvare de pe internet sau de oriunde altundeva.
Vei reuși cu siguranță dacă te străduiești, îți spun din propria experiență a trebuit să fac și eu ceva similar acum ceva timp.

Succes!

| Bogdim0t explică (pentru Emy52):

Mulțumesc de sfat laughing o să pun în practică chestia cu teoriile. În ultima perioadă am făcut probleme cu formule (Aria bazei, Aria lat., Volum etc), și făceam cu formulele din caiet cu ideea că le rețin

| kami10000 a răspuns:

Niciodată nu e prea târziu! Scrieți-le pe o coli pe toate, folosește evidențiatoare ca să reți mai ușor și rezolvă deocamdată exercițiile cu foile în față. După o vreme,, îți vor intra în mână" și nu vei mai avea nevoie de foi. Crede-mă că eu intr-o lună, două maxim, am făcut minuni.Deci ai timp testul.Totul va fi bine.
PS: măcar de scrii la examen formula ce ți o cere exercițiul, chiar dacă nu știi să rezolvi și tot primești ceva pentru ea.

| kami10000 a răspuns (pentru kami10000):

Scrieți-le pe coli*