| Panteraa a întrebat:

Cum e materia filosofie? In ce clasa se face la liceu si cu ce se ocupa?

5 răspunsuri:
| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună.

Filosofia reprezintă probabil cel mai variat şi mai complex demers al culturii europene. Aventura filosofică începe în urmă cu aproape 2700 de ani, în cetatea Milet, când geometrul Thales avansează ideea că substratul comun al lucrurilor din natură ar fi apa.

Cuvântul filosofie s-a format din termenul grecesc, philia, care înseamnă dragoste, şi sophia, care înseamnă înţelepciune.

Se studiază în clasa a-XII-a, preponderent la profil Filologie şi Ştiinţe sociale.

Toate cele bune!

| GregHouse a răspuns:

Se face in a clasa a XII-a. Profesorul meu a structurat materia intr-un suport de curs. Se studiaza diferite concepte, gen natura umana, libertate, dreptate, adevar si eroare etc., asa cum se reflecta ele in operele si ideologiile diferitilor filozofi (Platon, Aristotel, Blaga, Kant, Nietzsche etc.).
Personal, nu ma incanta materia, insa daca esti la profil uman sau chiar si real si-ti place romana, sunt multe chestii pe care le poti folosi pentru trimiteri, echivalente, comparatii si care, desigur, cantaresc destul de mult, deoarece nu oricine e capabil sas vorbeasca despre concepte filozofice.
Sanatate!

| PedoBarbie a răspuns:

Se face în clasa a 12-a şi se ocupă cu filozofie.

| Panteraa explică (pentru PedoBarbie):

Bun raspunsul la intrebarea cu ce se ocupa, chiar nu mi-am dat seama laughing

| Adikis a răspuns:

Se face in clasa a XII a, dar nu iti pot spune cu ce se ocupa pentru ca nu se intersecteaza cu profilul meu (economic )