| anonim_4396 a întrebat:

happy Cum este la facultate? Cum decurg orele? Care sunt asemanarile cu liceul? E grea admiterea? FUNDA happy

3 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

La mine este destul de lejer, dar dintr-o cauza si destul de neplacut. Fiind in total 11 studenti, dintre care la cursuri ajung maxim 5-6, este destul de plictisitor. Pe langa asta, nu am dat de genul de oameni pe gustul meu. Toti sunt de treaba, toti sunt respectuosi, insa discutiile sunt, adesea, plictisitoare, despre facultate si cam atat. O singura data, in 2 ani, am ras cu adevarat la o gluma spusa in colectiv. Ma rog, m-am referit aici strict la mine, am prieteni care sustin ca au colegi mult mai copilarosi decat cei din scoala generala. De asemenea, la facultate s-ar putea sa ai si colegi mai mari ca tine. Eu am doua femei de 37, respectiv 31 de ani si un barbat de 38. Toti sunt, insa, de treaba. Cursul dureaza 2 sau 3 ore si este dominat de monologul profesorului. Nu stiu cum e la altii, insa mie deja imi zboara gandul in alta parte dupa o ora. Asemanari cu liceul nu prea sunt. Admiterea depinde de la facultate la facultate. La mine s-a intrat pe baza de dosar. Altceva ce sa-ti mai zic, vei avea doua sesiuni de examene destul de grele. 60 de credite poti strange maxim intr-un an. Ca sa promovezi in anul urmator, de obicei, ai nevoie de 31. In ceea ce priveste prezenta la cursuri, ramane la latitudinea profesorului daca tine cont sau nu. La mine nu prea se tine.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai specifica si facultatea...
La uele e usor la altele nu. Eu de exemplu sunt la politehnica si e foarte greu.

| danutzu96 a răspuns:

Daca stai si inveti toata ziua nu e greu. Asemanari cu liceul nu prea cred ca sunt, nu exista ore ci cursuri, seminarii si laboratoare care pot sa dureze 2-3 ore. De multe ori nu se da teme evaluarea fiind examenul din sesiune (care poate fi scris, oral, practic ..etc). De admitere, depinde de facultate si de cat de renumita este + pregatirea ta din liceu si particulara.