| AndreeaEuu a întrebat:

big grin Poate cineva sa-mi spuna ce inseamna: mea culpa, modus vivendi si stricto sensu? Multumesc anticipat happy

11 răspunsuri:
| elena a răspuns:

Mea culpa este o expresie din limba latină care se traduce în limba română prin greșeala mea sau prin propria mea greșeală.

Modus vivendi - "modul de trai", utilizat pentru a desemna spre exemplu intelegerea intre parti (angajati ai angajatori, etc) de a convietui pasnic impreuna.

Strico sensu - expresie latina folosita pentru a reda ideea ca o notiune ori o dispozitie, trebuie sa fie inteleasa, tinandu-se riguros seama de termenii in care este definita sau redactata.
STRICTO SENSO - in înţelesul cel mai restrâns al cuvântului.

| Amorezatul a răspuns:

Mea culpa = greseala mea;
modus vivendi = mod de coexistenta;
stricto sensu = in mod restrans, strict.

| Anna1230 a răspuns:

Buna,
mea culpa= vine din latina si inseamna "greseala mea"
modus vivendi= vine din latina si inseamna "mod de coexistenta"
stricto sensu= vine tot din latina si inseamna ceva ce trebuie facut neaparat
Sper ca ti-am fost de ajutor! Succes! :*

| Serban_Karina-Elena_1998 a răspuns (pentru Anna1230):

Multumesc mult, chiar m-ai ajutat.

| solooooooooooooooooooooooooooooooooooo a răspuns:

Mea culpa-greseala mea modus vivendi-mod de viata happy

| Cosmina93483 a răspuns:

Mea culpa =greseala mea
Modus vivendi= mod de coexistenta
stricto sensu = imediat, rapid, acum
sper ca ti-am fos de ajutor :*

Alte răspunsuri
| antonelucretulelu a răspuns:

Stricto sensus are mai multe intelesuri depinzand de contecst : un sens strict, in mod strans, a merge pe un alt sens si a merge pe o cale rea si ntunecata [a merge pe cai gresite{pe calea necuratului}]. Mult succes andreeaeu!

Alte răspunsuri
| Bercean_Alex_1999 a răspuns:

Mea culpa=greseala mea modus vivendi=modul de trai stricto sensul=a redea o idee a repeta