| Adelyna06 a întrebat:

Sunt in clasa a 8-a. Stiti, anul acesta am Evaluarea Nationala si deja nu mai pot (avand in vedere ca nu am invatat nimic). Mai sunt doar 4 luni in care trebuie sa invat 4 ani (acum mi-am dat seama ca trebuie). De-a lungul anilor acestia nu am invatat mai nimic. Sunt de 6 si 7 la romana si mate si trebuie sa ma ridic la un 9.40 macar, dar eu am meditatii dimineatala 8 si trebuie sa ma trezesc pe la 5:50, dupa am ore de la 12 si ies la 18:00, iar seara cand vreau sa invat zic: lasa ca sunt prea obosita, ma apuc de maine. Am incercat si cu cafea, energizant, cola si degeaba, tot adorm. Voi ce credeti, o sa pot lua un 9.40?

Răspuns Câştigător
| Popa482 a răspuns:

Orice îți dorești și lupți pentru acel lucru se va implini. Dacă lucrezi mult și nu te culci pe urechea că îți faci tema de la meditații care e puțină/ nu o accepți atunci nu rezolvi nimic. Pur și simplu puneți ambiția și trage cât de mult. E cam târziu acum, dar totuși niciodată nu e prea târziu. În legătură cu oboseala și eu am fost praf, dar asta e, ai anul ăsta ceva de lucru după pa și pu. Încercă înainte de examen să te liniștești și să te odihnești și totul va fi bine. BAFTĂ!

Răspuns Apreciat de Editori
| Mandeliu a răspuns:

Buna!

In primul rand, sanatatea trebuie sa fie mereu pe primul loc, renunta la cafea, energizante si sucuri pentru ca beneficiile, cel putin pentru mine, sunt foarte slabe, si ele contribuie la starea asta de moleseala de care dai dovada. Ar fi bine daca ai incepe sa bei din ce in ce mai multa apa. De asemenea, asigura-te ca dormi cel putin 8-9 ore pe noapte, altfel nu o sa dai randament in timpul zilei.

In al doilea rand, vezi de ce ai nevoie pentru examen, ce exercitii trebuie sa faci la primele parti ale evaluarii. La compunerile argumentative, nu trebuie sa retii modelele alea kilometrice, este de ajuns sa retii ideile principale, si pe baza acestora sa infloresti compunerea. Personal, asta este partea mea preferata, si datorita profilului la care ma aflu azi. La compunerea imaginativa(sau cine stie cum i se mai spune acum) e de ajuns sa iti dai frau liber gandirii si sa te apuci sa scrii primul scenariu care iti vine in minte.

La matematica se ingroasa treaba, din moment ce este vorba de multe formule in general. Tot ce poti sa faci este sa scrii absolut toate formulele care stii ca exista, la algebra si geometrie separat, si sa incepi sa faci exercitii cu fiecare dintre ele, apoi incepi sa le combini. Dupa ce le stapanesti intr-o oarecare masura, nu iti mai ramane decat sa exersezi in continuare, deoarece sunt atatea interpretari de probleme, dar care se folosesc de alte combinatii de cuvinte care te induc in eroare si te blocheaza, cand de fapt e nevoie de putina concentrare si formula care trebuie.

La romana te poti strofoca cu modele diverse de evaluari, insa la matematica m-as uita peste ele doar informativ, maxim sa rezolv de la subiectul II exercitiile care mi se par mai stranii si subiectul III. In general, nu iti bate capul cu ce stii, fa-o cu ce nu stii.

Nu in ultimul rand, tot ce am scris mai sus ar fi de prisos daca nu ar exista si vointa din partea ta. Vointa sa sacrifici din timpul tau cantitati semnificative spre a face toate aceste lucruri. Nu sunt alte persoane sau lucruri care sunt mai importante la momentul actual decat educatia ta. Esti eleva, si trebuie sa iti intelegi conditia din momentul de fata, respectiv ca trebuie sa inveti. Dupa ce te impaci cu ideea ca nu e nimic altceva ce poti face, devine din ce in ce mai usor.

Atat am avut de zis, succes!

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Depinde cat esti tu de ambitioasa, ca de intrat la liceu vei intra oricum, doar ca nu la unul bun, dat fiind notele mici de la examene.
Daca in timpul anului scolar esti de note 6 si 7, ma indoiesc ca vei lua la examen 9.40.
Mobilizeaza-te si trage de tine, macar 2-3 ore sa inveti zilnic (de la 6 la 8-9 seara), iar sambata si duminica cate 10-12 ore pe zi, ca sa poti recupera cat poti de mult, in timpul scurt care ti-a mai ramas.

| Adelyna06 explică (pentru Violleta2022):

6 si 7 la model din ala corectat la sange

| Adelyna06 explică (pentru Violleta2022):

Plus ca in vacanta de prinavara o sa fac de 2-3 ori pe saptamana meditatie la matematica

| Violleta2022 a răspuns (pentru Adelyna06):

Perfect, iti raman celelalte 5 zile, cand poti invata cate 10 ore pe zi!

| lorena66 a răspuns:

Actiunile tale au consecinte.
Nu prea ai ce sa ii faci, in 4 luni n-ai cum sa recuperezi 4ani. Te poti ridica la un 8.50 maxim.
Nu vad ca depui efort, de ce nu incerci sa-ti faci un altfel de program? Scrie-ti temele din weekend:
Te trezesti la ora 9, la 11 te apuci de scris. Pune-ti tu un obiectiv in cap: azi o sa lucrez matematica 2 ore. Sunt carti pentru evaluare nationala, ia de acolo. Fa si la romana la fel.
N-ai ce incerca cu cafea daca n-ai ambitie/motivatie.
Nu cred ca seara esti asa de obosita. 20 de minute de lucru sunt mai mult de sigura ca-ti ajung pentru tema la franceza/engleza sa zicem, iar maine in loc de acele 20 de minute poti lucra ceva suplimentar. La scoala, in orele de religie/tehnologie/educatie sociala -depinde de profesor- daca nu faceti nimic, scoate un caiet de romana/mate si uita-te pe teorie ca nu strica.
Fii atenta la toate orele de mate si romana de pe acum ar trebui sa se faca recapitulari ca stai calma, nici ceilalti nu-s genii, dar vor. Asa ca fii atenta in clasa, iesi la tabla, intreaba unde ai de intrebat. Ca lenea asta de acum nu te ajuta cu nimic. Ir daca te cearta profesorul ca trebuia sa stii asta, nu-ti fie rusine, ca-i pentru binele tau. Urat din partea lui daca te face de rahat in fata clasei, intelege, el e acolo sa te invete, nu e comedian.
Sper sa te ajute sfaturile mele, acum, spor la treaba!

| AnatoliyMikhailov a răspuns:

Mai ia o pauza ca e prea mult si dupa o sa scazi. Sanatatea e pe primul loc. Si eu cand beau tot felul de bauturi cu cafeina adorm. Incearca sa faci exercitii la mate de una singura. Dupa te duci la meditatii si ii arati meditatorului ce ai facut. Unde vede ca ai gresit iti mai da un exercitiu asemanator unde sa te poata ghideze

| GrigoreCostinel a răspuns:

Da, cred ca merge. Dar (ce pot sa iti spun eu) problema e alta. Daca ai o culegere de mate sau mai multe, lucrezi tata, cand ajungi la examen sa stii ce te asteapta. Trebuie sa fi ridicol de atent, adica gen sa faci prima parte corect, iar la a doua parte sa gresesti eventual la functia algebrica. Partea a trea...la primul exercitiu merge treaba. mai dificil ultimul punct, la a doua problema, tot ce putem sa facem e sa ne rugam sa avem un cub sau un paralelipiped happy

| DanTeSkies a răspuns:

Cu siguranță vei reuși, eu am învațat strict în ultima lună, si am avut media în jur la 7, 75. Dacă începi de acum și încerci să faci câte puțin în fiecare zi, cu siguranță o să obții nota dorită.