| Diclordifeniltriclormetilmetan3 a întrebat:

Este adevarat ca din oasele putrezite din pamant se pot face (sau mai bine spus se transforma singure) in carbune si gaze naturale? Sau nu mai tin eu bine minte. Daca este adevarat... Big-Bang a fost o explozie de gaze din care a pornit universul? Daca da s-ar putea ca inainte de universul asta sa fi fost un altul cu organisme mai mici din ale caror oase se formasera gaze iar acestea sa fi produs Big-Bang-ul? Daca cineva a spus ca se presupune ca inainte de oameni mai exista viata si pe alte planete doar ca acestea s-au autodistrus inainte de a ajunge pe alte planete. Daca legam toate aceste lucruri s-ar putea ca... Big-Bang a fost produs de fapt de niste vietuitoare mai destepte ca noi care au facut din greseala o explozie mare care a ajuns la alte planete iar asa a explodat tot universul lor, ala mic iar apoi a inceput unul nou. Si noi vom proceda la fel pana la o alta explozie uriasa? Ok, poate am mers prea departe cu a doua explozie uriasa dar s-ar putea ca putin din cele scrise mai sus ca fie adevarate macar putin?

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Big-bang-ul este de fapt "celula vie", ce-a care a dat naștere vieții pe pământ. Aceasta caută știința. Dar nu o va găsi cât timp știința îndepărtează pe Dumnezeu din cercetările ei.
Pământul însuși are viață in el; pentru că dacă nu ar avea viață, nu ar ieși nimic din el, și deci nu ar exista nimic pe el -nici măcar noi oamenii.
Știința nu poate descoperi adevărul, deoarece ea nu crede pe Dumnezeu. Deoarece citim că atunci când Dumnezeu a făcut lucrurile El doar "a zis și s-a făcut": "Căci El zice, și se face; poruncește și ce poruncește ia ființă." Psalm 33:9
Știința se bazează numai pe dovezi, pe lucruri palpabile, demonstrabile. Dar lucrul acesta este greșit, deoarece ființele inteligente, raționale nu se bazează și nu trăiesc numai cu lucruri palpabile. Hrana și apa sunt într-adevăr lucruri palpabile, dar nu sunt suficiente pentru existența noastră. Fără dragoste -care este lucru de natură spirituală- nu ne-am dori nici apă și nici hrană. Iar dacă ni le dorim pe acestea și nu ne dorim totodată și dragostea, atunci am ajuns egoiști, materialiști. Putem ajunge și așa; dar nu despre asta vorbesc.
Omul este deci nu doar o ființă fizică, ci și spirituală.
Ca și componentele unui calculator: unele sunt hardware, și se vad, sunt palpabile; dar cele software nu se văd, nu se pot pune mâna pe ele, și totuși primele nu ar putea funcționa fără acestea.
Softul poate fi văzut numai în natura lui. Dacă nu este vazut cu ochiul liber cum lucrează și ca el este acolo existent, asta nu înseamnă că el nu există.
Aceasta este o comparație care exprimă prea puțin dovada existenței lui Dumnezeu.
Pe lângă aceasta mai există și dovada a existentei duhului nostru. Noi nu suntem doar trup. Trupul în sine nu poate exista fără duh, și nici duhul fără trup. Duhul nostru este viața în sine, viața care ne face unici in gândire, simțire, perceptie, trăire. Fără duh trupul ar fi inert, adică fără viață. (Iacov.2:26)
De aceea noi nu trebuie să separăm niciodată lucrurile fizice, palpabile de cele care nu se vad cu ochiul liber. Doar lucrul acesta ne face ființe inteligente, raționale, mai presus de alte ființe care sunt pe pământ.
Și chiar printre oameni de știință, savanți, se găsesc persoane care unii cred in existenta lui Dumnezeu, iar alții sunt închinători ai Lui.

4 răspunsuri:
| gabicoo a răspuns:

Bă!
Tu ori ai băut ceva și ești incoerent. Ori nu știi bine să scrii.
Dacă e valabilă prima variantă: mergi la culcare!
Dacă e vorba că nu știi bine să scrii recomand un Bestseller: Abecedarul!
Lasă astrofizica în grija savanților și învață să scrii românește!
Tudom?

| Diclordifeniltriclormetilmetan3 explică (pentru gabicoo):

In primul rand astronomia si fizica sunt frumoase!
Si in al doilea rand nu am cum da fiu bata ca sunt minora
A; si in al treilea rand nu spui "ba" la I fata!

| gabicoo a răspuns (pentru Diclordifeniltriclormetilmetan3):

Bine! Atunci "Fă"!
1- eu nu te-am făcut proastă
2- pune mâna pe Abecedar și învață să scrii

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Diclordifeniltriclormetilmetan3):

Ai reusit o ''performanta'' demna de invidiat. rolling on the floor Sa premiezi cu fundita un raspuns halucinant, aberant oferit de un RETARDAT IMBECIL. (merita sa fie scris cu majuscule). laughing