| adrili10 a întrebat:

imidiat se apropie examenul de clasa 8 a si vreau sa iau nota foarte mare.Problema este la compuneri nu stiu cum sa le fac mai frumoasae si mai expresive. FUNDA.

P.S. cum pot corecta gresalele de ortografie.Sa le evit.

Răspuns Câştigător
| TashaUhm a răspuns:

Hmm. Si eu sunt in aceeasi situatie, as putea spune.
Foloseste multe figuri de stil, imagini artistice.
Dar ai grija`!
La o compunere argumentativa nu trebuie sa se repete anumite cuvinte.(ex. Naratorul ne vorbeste despre Copilaria lui. Copilaria acestuia...)
Incearca sa povestesti, oarecum, mai multe intamplari intr-o singura fraza.(ex. X este personaj principal deoarece apare in toate momentele subiectului, se afla intr-o relatie buna cu celelalte personaje...)
Nu uita de expemple. cu cat mai multe exemple cu atat mai bine.

P.S: te verifici de n ori daca este nevoie`!

Bafta`!winking

2 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Corect este "greşelile".
Greşelile nu sînt în regulile de ortografie ci în aceea că tu nu prea cunoşti regulile de ortografie. Şi pe parcursul unei compuneri de 2 - 3 pagini aceste reguli nu pot fie vitate.

| alexxis0712 a răspuns:

Te uiti de 2 ori peste lucrare