| Com3 a întrebat:

happy
Luni ma v-a asculta la Franceza, si nu prea ma descurc la "exercitiile" din care o sa ma asculte. sad
Ne da niste cifre de exemplu 3443 si apoi sa le "traducem" noi in cuvinte.
De exemplu asta: 5613 - cinq mille six cent treize!
Dau funda celui care imi explica si mie cum naiba se rezolva astea.
Daca se poate si un exemplu.
Multumesc anticipat!

5 răspunsuri:
| Neo12 a răspuns:

Păi începi cu începutul.
În română se citeşte 3mii, 4sute, patruzeci şi trei, iar în franceză zici aşa, trois mille, quatre cent, qarante trois (nu cred c-am scris bine patruzeci, adică gramatical). Ai priceput?
Dacă e 227 zici deux cent, vingt-sept. şi tot aşa.

| Pardelian a răspuns:

Mare atentie la cifrele compuse cum ar fi 74 in franceza se citeste soixantequatorze deci 60 plus 14, sau 92 care e quatrevingtdouze adica 4 ori 20 plus 12

| Șeremet_Doinita-Augustina_1996 a răspuns:

In franceza e ca si in romana, se pronunta si sutele si miile si milioanele, de exemplu daca ai 4000, in romana e "patru mii" in franceza e "quatre mille". Sau 200, in romana "doua sute", in franceza "deux cent".

| anonim_4396 a răspuns (pentru Șeremet_Doinita-Augustina_1996):

Asta e vreajeala laughing explica-i si la alea cu 5267 laughing deja de la 60 multi le incurca. Toti stiu sa numere bine doar pana la 50

| Pardelian a răspuns (pentru anonim_4396):

Poate de la 70 in sus soixantedix