| HaPpyBoY a întrebat:

maine am test la romana si nu am inteles substantivele defective de plural si cele de singular. Dau funda pentru cea mai buna explicatie.
P. S.:daca ati putea sa dati si exemple.

Răspuns Câştigător
| MaryAlexx a răspuns:

Substantivele defective de singular sunt:lapti,arginti,taitei,mei,etc(substantive care nu au singular) Si substantive defective de plural sunt:miere,soare,aur, lapte, linte etc.(substantive care nu au plural) Asta inseamna happy.

| Ciprian_Stancu_1992 a răspuns (pentru MaryAlexx):

Hei autoritate, indrazneala, bunatate, corectitudine, toleranta sunt defective de plural sau singular?

5 răspunsuri:
| Andrada666 a răspuns:

Pai incerc eu sa iti explic... Daca ne uitam la nume "defective de plural/de singular" ne putm gandi ca are o defectiune de plural/singular nu le poti forma pluralul/singularul.Substantivele defactive de plural Nu au plural au numai forma de singular! Cele defective de singular Nu au singular au numai forma de plural! Exemplu:.-Defective de plural:soare,luna,rom,branza,faina,unt,orez,grau,etc.
-Defective de singular:pantaloni, sale, zori, ochelari,taitei, icre, etc.

Sper ca te-am ajutatwinking

| DarkBlood32 a răspuns:

Substantivele defective de plural nu au forma de singular iar cele defective de singular nu au forma de plural.

Exemplu substantiv defectiv de plural: lapte
Exemplu substantiv defectiv de singular:ochelari

| SissiStefi a răspuns:

Substantivele defective de singular sunt cele care NU AU forma de singular.
Ex.:Bucegi,Carpati, aplauze, icre.sale,ochelari,pantaloni,spaghete.
De ce?
Pt ca asa este forma lor! Nu poti zice icra sau Buceg sau ochelar pentru ca nu ar fi corect gramatical.

Cele defective de plural sunt ele care NU AU forma de plural:unt,sange, vata, mazare.crestinism,handbal,fizica,aur.
De ce?
Din aceleasi motiv ca la cele defective de singular nu poti zice:vate,lapti,fizici, auri, unti etc. pentru ca nu ar fi corect gramatical!

Sper ca te-am ajutat si spor la test!:*
Funda?

| ForeverFree a răspuns:

Substantive defective de plural=care nu au forma de numar plural. ex: sare, miere, aur (au doar forma de singular).
Substantive defective de singular=care nu au forma de numar singular. ex: macaroane, cereale (au doar forma de plural).