| lyrics a întrebat:

Hey TPUtongue
inca o intrebarehee hee
de ce credeti ca e necesar sa studiem diftongii, triftongii si hiatul?
adica cand vorbim nu ne gandim ca nu stiu ce cuvant contsine un hiat sau un triftonghee hee
ar trebui sa se introduca ceva mult mai important in locul acestor lucruri
big grin

Răspuns Câştigător
mira
| mira a răspuns:

Marea deficienta a scolii romanesti este ca nu evidentiaza latura practica a unor cunostinte teoretice. Diftongii, triftongii si hiatul sunt cunostinte necesare pentru a desparti corect cuvintele in silabe si pentru a pronunta corect.In cazul unui neologism care ridica probleme de pronuntie consulti un DEX si acolo vezi cum trebuie sa desparti in silabe si daca trebuie sa pronunti cu diftong sau cu hiat.Asta in cazul in care iti pasa de folosirea corecta a limbii. Daca ai o meserie in care nu conteaza cum te exprimi, atunci intr-adevar notiunile de diftong, triftong sunt inutile.Numai ca in clasa a V-a scoala nu stie cine dintre copiii aflati in banci va face o cariera intelectuala si cine se va limita la o existenta mediocra.Scoala le ofera aceeasi sansa tuturor.Ideal ar fi ca toti sa vorbeasca expresiv si corect limba romana.

15 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este foarte important. Cand pronunti, te gandesti instinctiv daca e diftong, triftong sau hiat. Gandirea este atat de rapida, ca n-o mai sesizezi. De-abia cand scrii si vrei sa departi in silabe la sfarsitul randului constientizezi etapele gandirii.

| Eღilia62 a răspuns:

Buna intrebare! sunt de parere ca nu ar trebui sa ne batem atata capul cu gramatica, doar cand vorbesti cu cineva nu analizezi propozitiile(ca la orele d romana dintr a 7 a si a 8 a).
Trebuie doar sa fii clar in vorbire.

| Gizăz a răspuns:

Limba română trebuie cunoscută şi teoretic, nu numai vorbită din instinct. Orice analfabet poate vorbi cu „ei este"... faptul ca vorbeşti o limba nu înseamnă şi că o stăpâneşti bine. Limba e tezaurul unui popor şi trebuie respectată.
Sistemul de învăţământ românesc e la pământ dar nu limba română trebuie scoasă. În loc de matematici de facultate ar trebui predată educaţie civică, sexuală şi multe altele.

GânduriAlbe
| GânduriAlbe a răspuns:

Nu nu e necesar, dar ai să vezi că astea nu vor fi singurele lucruri pe care le vei învăţa în viaţă degeaba. Sunt multe, şcoala generală că presupun că acolo se predă asta, ţine să-i arate elevului cât mai multe lucruri, să-i formeze o idee generală despre tot, mai apoi el alege pe ce să se axeze, dacă te interesează româna pe viitor trebuie neaparat să ştii şi asta. Dar în viaţă, practic nu are un scop. Când mergi la magazin şi ceri o pâine, vânzătoare nu te întreabă ce e hiatul. Baftă!

| claudia_7744 a răspuns:

Astea sunt lucruri elementare.plus ca nu se pierde prea mult timp sa ne predea astea... oricum despartirea in silabe e destul de importanta! numai cate lucrari ne-a dat nou cu despartit.

| danco a răspuns:

Nu, du-te intr-un club de cacao si asculta manele!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce raspuns ai dat si tu |L| matematica ne ajuta o fi ea grea dar in unele momente chiar ne ajuta. la constructii trebuie sa stii geometrie daca vrei sa fii ceva in domeniul economic trebuie sa stii matematicabig grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Macar asa iti imbogatesti vocabularul si iti exemplific: daca eu iti spun ca ai hiaturi in gandire si tu habar n-ai ce-i acela hiat, o sa crezi ca te-am complimentat!
Ei, bine, NU!
Simplu!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hey! cine stie care este felul diftongilor? URCATOR si COBORATOR?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce este diftongul?

| chupachups1234 a răspuns:

Eu cred ca nu e necesar cam nimic din ce invatam la lb. romana. Adica de ce trebuie eu sa stiu cum sa anlizez o parte de vb? La ce foloseste? Si la ce imi trebuie mie sa stiu ca o poezie are stilul iambic sau alalalt. Ne umplu capul cu tot felul de prostii. straight face

| Boniboon a răspuns:

E inca un lucru neimportant, dupa parerea mea, cu care ne "ocupa" mintea, daca pot spune asa. Daca as enumera lucrurile nefolositoare pe care le invatam la scoala, care dupa parerea mea nu ne ajuta la absolut nimic, lista ar fi foarte lunga. Gandeste-te la matematica cate lucruri nefolositoare invatam, si nu ne ajuta la nimic in viata happy. [Nu toate, evident]

| yunnyaaa a răspuns:

Nu e necesar sa stii asta.happy Dar la scoala se invata multe lucruri care nu sunt necesare, si nu prea ai ce face, decat sa le inveti si peste 2 secunde sa le uiti.happy

| unefillefrançaise a răspuns:

Salut happy
Pai asta e pentru cultura generala, daca noi nu ne obosim sa invatam chestii mici, atunci cine o sa stie lb. romana? big grin

| Elly007 a răspuns:

Pentru ce ne trebuie fractii la mate de exemplu? sunt multe intrebari de genul... dar de fapt ele sunt importante ca altfel nu le mai invatamwinking:d