| dydydeea a întrebat:

vreau sa ma sfatuiti si pe mine in legatura cu "liceul". Nu ma pot hotara ce profil sa aleg.Deci sa va dau cateva infromatii : sub nici o forma nu vreau sa fac limba engleza (sunt la pamant cu engleza laughing ), franceza o ador love struck love struck laughing, si ma descurc binisor si la mate (zic eu, am avut media 10, 9, ) laughing laughing.Nu stiu bine ce sa aleg intre mate info si stiinte ale naturii. Spuneti si mie mai exact ce ore se fac la mate info si stiinte ale naturii? dar nu vreau alte profile cum ar fi filologie sau stiinte sociale. P.S. am mediile din 5-7 cam 9, 80.

Răspuns Câştigător
| sasha1238D a răspuns:

Daca le ai cu matematica, iti recomand sa te duci acolo, dar pe de alta parte daca le ai cu romana du-te la profil uman (stiinte ale naturii). Din profilul uman poti iesi cam majoritatea meseriilor. La mate-info materiile sunt: ~ Matematica [ 4 ore pe saptamana. incepand cu clasa a 9-a, nr orelor se maresc ]; Fizica; Chimie; T. I. C [ Tehnologia informatiilor si comunicatiilor ] - sunt materiile principale
... + romana, muzica, sport, desen, biologie, logica, istorie, franceza, engleza! Iar pe parcursul anilor de liceu se mai adauga / elimina diferite materii! Iar la stiinte ale naturii: Pe saptamana ai asa:
4 ore de mate, 3 de fizica, 3 de chimie, 2 de biologie, 3 de romana(in clasa 9 faci 4 ore ), faci mai putina istorie(1 ora), geografie(1 ora), engleza si franceza 2 ore, 1ora de logica in clasa 9, in a 10 psihologie, in a 11 o ora de ec si tot asa.
Pe langa astea..ai sport 2 ore pe saptamana si cateva optionale cam 2-3 ore..eu am facut tot la materiile de profil, la biologie si fizica.dar se poate si la chimie sau altceva..pe noi ne-au pus sa bifam ce vroiau ei
In cls a 9, 10 faci desen si muzica o ora, adica o saptamana desen, o saptamana muzica, in rest o sa ai 2 ore tic si 1 ora info + 1ora religie cum e peste tot. Funda?

| Marialy a răspuns (pentru sasha1238D):

Multumesc! Eu chiar vroiam sa vad ce ore se fac la stiintele naturii (sunt cls a 8-a). Stii cumva la ce dau teze si bac?

| Lia96 a răspuns (pentru sasha1238D):

Stiinte ale naturii profil uman? De cand?

| Eღilia62 a răspuns (pentru Marialy):

Buna! Teze dai la Romana, Mate si la doua dintre materiile Chimie, Fizica si Biologie(tu alegi la care vrei sa dai).
Bac-ul dai la Romana, Mate(M2),TIC,o limba straina si una la alegere dintre Chimie, Fizica si Biologie.

| Marialy a răspuns (pentru Eღilia62):

Multumesc mult de tot :* >big grin

| Mihai_Vlad_1998 a răspuns (pentru sasha1238D):

Ma scunzi profilul stiinte ale naturii e profil reallaughing

7 răspunsuri:
| Lia96 a răspuns:

La mte info de obicei sunt elevii cei mai buni, cu vaste cunostinte in toate domeniile, ei de obicei dau Cambridge-ul si sunt foarte buni la engleza, sau cel putin se descurca bine, deci daca spui ca nu te descurci ar trebui sa iei niste ore suplimentare daca te decizi pana la urma sa mergi acolo.La stiinte sociale e cam la fel.
La info ai in plus informatica, o sa se ajunga la vreo 8 ore pe saptamana de info intr-a 12a. La stiinte ale naturii faci mult mai multa chimie decat ceilalti.
Eu ti-am zis generalitati, tu alegi.

| amealume a răspuns:

Dupa parerea mea este sa dai la mate-info!