| Anaa939839393 a întrebat:

Hi! In legatura cu admiterea la FEAA Iasi. Am vazut ca sunt mai multe optiuni pentru limba straina(eng/fr/ger). Banuiesc ca daca esti la engleza vei fi luat drept "avansat" oarecum. Dar daca as vrea sa fac germana. M ar lua de la zero? Cu scrierea etc? Nu prea ma descurc la engleza pentru 8 ani de engleza… si as vrea sa invat o limba noua ..mai ales germana

1 răspuns:
| proserpina22 a răspuns:

Da, o să te ia oarecum de la 0, dar o să trebuiască să înveți în particular foarte mult ca să pleci cu ceva stabil. Eu am făcut germană un an jumătate și în primul curs ne-a oferit 24 de expresii cele mai folosite, iar după am făcut orele după un manual. În acel manual erau texte (despre discuție la aeroport, școală, magazine etc.) pe care trebuia să le citim și să facem exerciții pe baza lor. Noi citeam, potriveam cuvinte, le modificam în funcție de timpuri, dar era foarte vag ce făceam pentru că profa trecea superficial prin limbă. Eu am învățat germană pe cont propriu câteva luni și înțelesesem mai multă de la mine decât ce învățasem un an jumătate, iar tot cu ajutorul studiului meu am luat 8 în toate examenele. Nu este de vină profesorul de multe ori, ci limba pentru că e complicată și nu ajunge să acopere multe cu 2 ore pe săptămână. Concluzia mea este că e okey de ales dacă îți iei răspunderea că o să studiezi serios în particular din nou verbele, cuvintele de bază etc. Oricum, tu o să ai o perioadă de vreo 2 săptămâni în care o să ai voie să te prezinți la toate limbile și după o să fie fișa oficială de semnat cu ce limbă vrei, deci o să poți vedea cum este și ce consideri.