Întrebare recomandată | AlLeYoana a întrebat:

Holla! Vreau sa imi fac lista cu optiuni pentru liceu, si as vrea sa stiu pe ce se bazeaza profilul stiinte sociale? Ms anticipat, Funda!:*

9 răspunsuri:
| fuzzer a răspuns:

Stiinte Sociale=istorie.
Deci va fi istorie, romana, si engleza sunt de baza, si psihologie/logica/filozofie/economie.Astea vor oscila de la un an la altul.

| Sadop a răspuns:

E profil uman, deci nu vei avea mare treaba cu matematica, fizica, chimia.
Le vei face, dar nu se va pune prea mult accent.
Vei face multa romana, engleza, istorie.
Se pune mare accent pe logica, aspectele umane ale lumii.
Bafta!
Pentru mai multe detalii despre ore si materii : http://www.cnpr.warpnet.ro/romana/ss.htm

| Leptosome a răspuns:

La stiinte-sociale vreau si eu sa dau... Oricum, se bazeaza pe economie, logica, psihologie, istorie, geografie, romana, limbi straine. Partea cea mai tare e ca nu mai dai bacalaureatul la matematica.

| AlLeYoana explică (pentru Leptosome):

Eu nu vreau la stiinte sociale, dar pentru a le putea trece ca optiuni trebuie sa stiu pe ce se bazeaza.

| GigiManivela a răspuns:

Pe logica, ceva romana, geografie, etc

| Alinamia a răspuns:

Științele sociale sunt un grup de discipline academice care studiază aspectele umane ale lumii. Ele se deosebesc de artă deoarece folosesc metoda științifică în studiul umanității, inclusiv metode calitative și cantitative.

| AlLeYoana explică:

Inca o intrebare! Colegiul Elena Cuza din Craiova ce program are la clasele IX-XII?

| dn28 a răspuns:

Faci multa psihologie, logica, economie, romana. Din a 11 scapi de bio/fiz/chimie si cred ca de mate

| Bogdind22 a răspuns:

Pai dragă, tu stii ce iti place si ce meserie ti-ar place sa faci pe mai departe, daca nu esti inca sigura, daca vrei sa faci un liceu doar pentru diploma de bac, du-te la un liceu cu profil filo si cu engleza intensiv ( pentru ca engleza e foarte buna in zilele noastre ), un astfel de profil te ajuta ca nu dai BAC-ul din mate, dar daca stii ce ai vrea sa faci pe viitor, nu ezita si urmeaza-ti visul. Sper ca ti-am fost de folos, multa bafta. Funda? :*