| Monyyyyy a întrebat:

Și ultima noapte de dragoste este și el roman al experienței?

4 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Da

| IgnatVictor a răspuns:

Doar partea a doua este, anume intaia noapte de razboi.
Prima carte, ultima noapte de dragoste, NU este roman al experientei. De ce? Simplu, Camil Petrescu nu a fost casatorit niciodata, iar in roman, Stefan Gheorghidiu este casatorit cu Ela.
A doua parte insa este roman al experintei pentru ca Camil Petrescu a luptat in razboi, fiind sublocotenent.
In concluzie, daca vrei sa faci un eseu despre un roman al experientei si alegi Ultima noapte de dragoste, întâia noapte de război, trebuie sa te axezi doar pe partea cu razboiul, pentru ca prima, chiar nu este.

| Monyyyyy explică (pentru IgnatVictor):

Ok deci nu voi greși dacă o voi alege asa-i? Ma voi axa pe război.

| IgnatVictor a răspuns (pentru Monyyyyy):

Nu este gresit daca te axezi pe campania de razboi. Trebuie sa ai grija cu asta.
Este adevarat, Ultima noapte de dragoste, întâia noapte de război, este un roman al experientei, dar doar partea de razboi.