| TheCuTeGirl a întrebat:

Imi dati va rog niste carti care ajuta la imbogatitrea vocabularurlui, si care sunt frumoase tare. ps sunt pe clasa a 8a happy
funda

Răspuns Câştigător
| corolav a răspuns:

Caută scriitori români.
Tot ce au scris Eugen Barbu, Ioan Dan, Rodica Ojog Brașoveanu, I.L.Cargiale, Teodor Mazilu, I.D. Sîrbu, Ion Creangă, Marin Preda, Chiril Tricolici, Haralamb Zincă, Theodor Constantin, Francisc Păcurariu, Constantin Țoiu, Mihail Drumeș, Cella Serghi, Alexandru Mitru, Radu Tudoran, Cornel Udrea.
Dintre străini: George Simenon, Al. Dumas - tatăl, Agatha Christie, Raymond Chandler, Paul Feval, Michel Zevaco, Charles Dickens, Mark Twain, Bernard Shaw, Shalom Alehem, Molnar Ferenc, Moricz Zsigmond, Jack Lon don, Karl May, Homer, Shakespeare, Jules Verne, Stendhal, Balzac, Emily Bronte, Galsworthy.
Tot ce au scris aceștia sînt cărți ușor de citit și foarte atractive.
Dacă vei citi tot ce au scris aceștia în doi ani de zile, îți vei fi îmbogățit ENORM vocabularul și bagajul de cunoștințe generale.
Abia după aceea să încerci literatură ceva mai bogată în idei, filosofie, psihologie, ( gen Fielding, Zola, Romain Roland, Szienkiewicz, Proust, Ștefan Zweig, Thomas Mann, Varga Llosa, Di Lampedusa, Cervantes, Feutwanger) poate chiar și poezie bună.
Succes la citit și sănătate!

| TheCuTeGirl explică (pentru corolav):

Iti multumesc foarte mult!

4 răspunsuri:
| Teo1993 a răspuns:

"Cititorul din pestera" e o carte super, o poti cumpara de aici--> http://www.cartidiverse.ro/......stera.html Sau "Fahrenheit 451", o poti cumpara de aici--> http://www.cartidiverse.ro/.......html.Sunt super. Funda?

| leyaa a răspuns:

Incearca Amintirile si Memoriile lui Sherlock Holmes happy pare grea cartea dar crede-ma ca e usoara si e interesanta si te ajuta mult si la imbogatirea atat a vocabularului cat si a cuturii generale happy sper sa iti placa happy

| Miranda08 a răspuns:

Seria "Trilogia Mistica", e super, si chiar daca sunt lungi, merita citite