| mnia a întrebat:

Imi e rusine sa pun o astfel de intrebare, dar de cateva zile incoace am in minte o problema de fizica extrem de usoara, dar pe care nu o pot rezolva pentru ca nu imi amintesc formula pe care trebuie sa o folosesc.

Problemabig grinaca un corp cu masa 1.2 kg cade de la o inaltime h(nespecificata) si atinge solul la 7, 2 secunde dupa ce a fost lasat sa cada, alfati inaltimea de la care cade obiectul.

... pur si simplu nu imi pica fisastraight face

1 răspuns:
| dotcube a răspuns:

Din cate gasesc eu formula e: h=(g*t^2)/2,masa corpului nu conteaza e pusa acolo la deruta. dupa putina matematica mie imi rezulta h=254.2 m.

Întrebări recente