| kdenisa a întrebat:

imi explica cineva termenul INERVATIE(fibrele inerveaza muschiul oblic, cele mai multe organe primesc o inervatie vegetativa dubla si antagonica).

Răspuns Câştigător
| gedanken a răspuns:

Inervatia inseamna trecerea unui nerv printr-o anumita regiune. Practic, nervul inerveaza regiunile prin care trece. Inervatia vegetativa dubla se refera la cea simpatica si parasimpatica. Majoritatea organelor au inervatie vegetativa dubla, adica actioneaza ambele sisteme, dar produc efecte opuse : unul poate inhiba, iar altul poate stimula.