| alexandruu97 a întrebat:

Imi poate da si mie cineva definitile la aste:schita, basm popular, fabula, nuvela si trasaturi ale genului liric si epic? funda!

Răspuns Câştigător
| Shinigami_6117 a răspuns:

Fabula este o opera literara in versuri sau in proza, apartinand epicii culte care, prin intermediul unor animale, plante sau obiecte personificate prezinta moravuri si defecte omenesti, pentru a le indrepta
Schita este o creatie epica in proza de dimensiuni reduse, cu actiune restransa, la care participa un numar mic de personaje surpeinse intr-un moment semnificativ al experientei lor
Basmul popular este o creatie epica in proza, de mare intindere, in care personajele ce reprezinta binele trec prin intamplari miraculoase, se confrunta cu fortele raului si le biruie
Nuvela este o creatie epica in proza, de dimensiune medie, cu un singur fir narativ, cu un conflict concentrat implica un numar redus de personaje, cele principale avand conplexitate psihologica
Genul liric trasaturi:
vocea eului liric se exprima in mod direct folosind verbe si pronume la pers I si a II
prezenta monologului liric, a descrierii
limbaj poetic figurat, concentrat pe imagini artistice
este valorificata valoarea polisemantica si figurata a cuvintelor care alcatuiesc simboluri si imagini artistice(vizuale auditive etc)
Genul epic-trasaturi
are personaje
actiune-o succesiune de intamplari, structurata pe momentele subiectului
modul de expunere dominant este naratiunea
este scrisa in proza sau in versuri
cuprinde opere literare populare sau culte

2 răspunsuri:
| Furnicutza a răspuns:

Schița este o operă epică, în proză, de dimensiuni reduse, cu o acțiune restrânsă la care participă un număr mic de personaje, surprinse într-un moment semnificativ al existenței lor.

| Furnicutza a răspuns:

Basmul popular este o poveste sau legenda de origine şi tradiţionale în rândul unui popor sau populare, mai ales unul care face parte din tradiţia orală a oamenilor de rând.