| Costelush333 a întrebat:

Vreau si eu toate speciile literare, genul liric, genul epic(basmul,fabula,nuvela, schita etc.), genul dramatic. Cracteristici, trasaturi si definitii. Cine ma poate ajuta?

1 răspuns:
| ɹαℓυ a răspuns:

Genul literar (modalitate de organizare a textului literar, avand trasaturi proprii) se imparte in:
1.Genul liric
2.Genul epic
3.Genul dramatic
GENUL LIRIC cuprinde totalitate operelor in care predomina subiectivitatea, exprimarea directa a sinelui.
Specii:
1.Pastel
2.Doina
3.Imn
PASTELUL este o creație lirică descriptivă, aparținând literaturii culte care, prin intermediul unui peisaj, transmite sentimentele eului liric. Modul de expunere folosit este descrierea. Într-un pastel dominante sunt imaginile artistice, realizate prin figuri de stil, organizate într-o descriere tip tablou. Aceasta poate avea ca temă un anotimp, un colț de naturǎ, un moment al zilei, un aspect din viața micilor viețuitoare etc.
Trasaturi:
Sunt prezentate trăsături caracteristice ale unui anotimp, colț de natură
Sunt exprimate, prin tabloul creat, sentimentele poetului
Se folosesc figuri de stil specifice descrierii: epitetul dublu, triplu, ornant, cromatic, metaforic, personificarea, comparația, repetiția, aliterația, enumerația, asonanța
Modul de expunere este descrierea
DOINA este o creație lirică, vocală sau instrumentală, specifică poporului român, în care interpretul își exprimă în mod direct sentimentele de dor, de jale, de înstrăinare, de revoltă, tristețe, iubire, ură împotriva asupritorilor, regret etc.
Caracteristici:
are caracter anonim (nu are un autor cunoscut);
are caracter oral (s-a transmis din generație în generație prin viu grai);
are caracter colectiv (este opera mai multor autori anonimi);
are caracter sincretic (se îmbină muzica, poezia și dansul, poate fi cântată)
Trasaturi:
exprimă direct, profund și intens o varietate de sentimente, idei, aspirații;
au o tematică variată;
se inspiră din viața poporului român, reflectă comuniunea omului cu natura, atitudinea omului față de viață și moarte, față de scurgerea timpului
IMNUL este o poezie lirica inchinata unei personalitati, unei idei marete, unui sentiment nobil.
Trasaturi:
Sunt prezente substantive in cazul vocativ
Tonul este solemn, admirativ, uneori moralizator
Scopul operei este acela de proslavire, de lauda
GENUL EPIC cuprinde totalitatea operelor in care un narator povesteste intamplari puse pe seama unor personaje.
Specii:
1.Roman
2.Balada
3.Schita
4.Nuvela
5.Fabula
6.Basm
GENUL DRAMATIC cuprinde totalitatea operelor destinate reprezentarii pe scena.
Specie:
Comedie

*Sper ca te-am ajutat. E foarte mult de scris. Daca te intereseaza o anumita specie sa ti-o spun, da-mi mesaj pe privat. Mult succes!