| CosminGabriel1990 a întrebat:

Imi poate spune cineva daca influenteaza cu vreo ceva participarea la olimpiade? Ma refer la facultate,daca eu sunt la liceu si particip la olimpiada de mate si de info,sau nu particip deloc, este vreo diferenta? ma ajuta cu vreo ceva?

3 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Simpla participare la o olimpiada nu aduce niciun beneficiu vis a vis de admiterea la vreo facultate. Pana in 2012, doar detinatorul unor mentiuni/premii obtinute la olimpiada nationala sau internationala avea rezervat un loc la facultate fara sustinerea examenului de admitere.

| CosminGabriel1990 explică (pentru alessia5158):

Asa este.dar ma refer.e posibilatea sa "puna ochii pe tine" vreo facultate importanta sau alte chestii de genul?

| alessia5158 a răspuns (pentru CosminGabriel1990):

Nu exista asemenea practica, nici in Ro, nici in alt loc din Europa sau America--- universitatile"vaneaza" performanta. Performanta, in cazul olimpiadelor, se dovedeste printr-o distinctie(mentiune, premiu) --- simpla participare nu dovedeste nimanui ca esti "tare" in domeniul respectiv.