| thina a întrebat:

IMI PUTETI DA INFORMATII DESPRE FLOAREA DE NU MA UITA?

7 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Mici cat o unghiuta, albastru siniliu, cu putin galben in mijloc.Cresc in flora spontana pe marginea paraielor de munte, dar pot fi cultivate si in parcuri, gradini.Denumirea stiintifica Miosotis.Cauta imagini pe Google. Mira

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stiam dar am uitat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Planta bienala creste pana la 30 cm, necesita pamant de gradina fertil, se gaseste de cumparat la toate supermarketuri merita este frumoasa eu am de ani de zile

| eu_4161 a răspuns:

Da... Floarea de nu ma Uita este oferita unei persoane care nu vrei sa te uite niciodata...la o despartire,, sau cand te duci departe de el/ea...Este o floare micuta bleu (albastru foarte deschis) si are 4 petale... Dupa parerea mea Floarea de nu ma Uita este o floare rar intalnita.Pentru ca seamana cu Albastrica... ele sunt numite verisoare (rude)... Dupa numele ei... a fost scrisa o poezie de Daniel-Puia-Dumitrescu...Este o floricica gingasa si foarte draguta...

| guardyan79 a răspuns:

Bine Tina sunt Vali si eu sunt interesat de floarea de nu ma uita daca stii raspunsul da-mi-l si mie te rog pe adresa asta.valentinoungureanu@yahoo.it astept raspunsul tau am mare nevoie de el. Te pup pa

| mirunik16 a răspuns:

Desigur, sunt micute, albastre si au decat 3-4 petale mai mult nu stiu sa-ti spun!