| anonim_4396 a întrebat:

Imi puteti da o lista cu TOATE cartile ce imi trebuie la bacalaureat (romana, bineinteles)?

Răspuns Câştigător
| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună.

Sunt la Filologie Bilingv Engleză şi am trecut în clasa a-XII-a.
Te pot ajuta eu.
Ne-a dat doamna profesoară lista cu tematica pentru Bacalaureat.

1. Povestea lui Harap Alb de Ion Creangă
2. Alexandru Lăpuşneanul de Costache Negruzzi
3. Moara cu noroc de Ioan Slavici
4. Ion de Liviu Rebreanu
5. Baltagul de Mihail Sadoveanu
6. Ultima noapte de dragoste, întâia noapte de război de Camil Petrescu
7. Enigma Otliei de George Călinescu
8. Moromeţii de Marin Preda
9. O scrisoare pierdută de Ion Luca Caragiale
10. Iona de Marin Sorescu
11. Luceafărul de Mihai Eminescu
12. Plumb de George Bacovia
13. Lacustră de George Bacovia
14. Testament de Tudor Arghezi
15. Eu nu strivesc corola de minuni a lumii de Lucian Blaga
16. Ryga Crypto şi lapona Enigel de Ion Barbu
17. Leoaică tânără, iubirea de Nichita Stănescu
18. Dacia literară
19. Studiile lui Maiorescu
20. Modernismul lovinescian

Pa-pa.

4 răspunsuri:
| Cuniska a răspuns:

Nu stiu exact de trebuie, insa incearca sa citesti carti de : Marin Preda, Camil Petrescu, Garabet Ibraileanu, George Calinescu, Marin Sorescu, Caragiale, Lucian Blaga, Geo Bogza, Tudor Vianu, Nicolae Manolescu.

| corina000 a răspuns:

Morometii, Ultima noapte de dragoste intaia noapte de razboi, Ion, Maitreyi, Enigma Otiliei, Zmeura de campie, O scrisoare pierduta, Baltagul + din hanul ancutei cred ca trebuie una sau doua povestiri, nuvelele : Moara cu noroc si Alexandru Lapusneanul si basmul Harap Alb. sper ca sunt toate

| anonim_4396 explică (pentru corina000):

Zmeura de campie? N-am auzit de ea... In ce clasa se face?

| corina000 a răspuns:

Eu in a 12a am facut-o, ii roman postmodernist