| Fjordneddey a întrebat:

Imi puteti spune care sunt toate cazurile in lb. romana cand se scrie cu doi "i"?

Răspuns Câştigător
| Hyperion7 a răspuns:

Https://www.analfabeti.ro/cand-se-scrie-cu-doi-de-i-verbe/
Uite aici ceva ce posibil sa te ajute.

Da sigur e vorba de bac sau mai bine zis Evaluarea Națională? Din moment ce zici că ai 14-15 ani, e imposibil sa ai bacul acum:D
Pentru materiale utile, îți recomand să tragi un ochi aici
https://youtube.com/@CristinaTunegaruLive?si=qIgeiPMX5n2Jmxzf

Fundiță?:D

10 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Vrei sa inveti pentru bacalaureat si nu stii cand se folosesc acei doi i?

| Fjordneddey explică (pentru darrio2007):

Pai... ai dreptate! Dar nu trebuie sa incep si eu de undeva? chiar daca m-am trezit in ultimul an de liceu.

| ReddY25 a răspuns:

La ce ai nevoie?

| Fjordneddey explică (pentru ReddY25):

Pentru Bacalaureat, sa scriu corect cuvintele ce contin doi "i". In general, "nimeresc" formele de plural, ca de ex.: fasii, osii, etc. si cuvinte ca: fiindca, fiinta, etc. Dar am probleme la cuvinte de genul: scrii, vii, stii, etc.

| Yuoia a răspuns (pentru Fjordneddey):

"Dar am probleme la cuvinte de genul: scrii, vii, stii, etc."
Pai astea sunt timpurile verbelor. Invata-le!

| AdelinaC a răspuns (pentru Fjordneddey):

Pentru astfel de cuvinte scrie pe net,, scrii sau scrii",,, fi sau fii", etc si pentru fiecare in parte o sa primesti explicatii, iar in felul acesta o sa le retii. Nu are cum sa iti scrie cineva aici pentru toate cuvintele din limba romana

| Hyperion7 a răspuns (pentru Fjordneddey):

Https://www.analfabeti.ro/cand-se-scrie-cu-doi-de-i-verbe/
Uite aici ceva ce posibil sa te ajute.

Da sigur e vorba de bac sau mai bine zis Evaluarea Națională? Din moment ce zici că ai 14-15 ani, e imposibil sa ai bacul acum:D
Pentru materiale utile, îți recomand să tragi un ochi aici
https://youtube.com/@CristinaTunegaruLive?si=qIgeiPMX5n2Jmxzf

Fundiță?:D

| Yuoia a răspuns:

Cuuuum? In clasa a 12-a tu incepi sa inveti gramatica de scoala generala?

Răspuns utilizator avertizat
| LaviniuA a răspuns:

Nu se poate sa iti spuna cineva cazurile astea.
Sa scrii inveti pe parcursul mai multor ani. Daca n-ai reusit pana acum, apuca-te sa citesti literatura si o sa inveti sa scrii corect.